Jaké povolení je potřeba k montáži klimatizace na fasádu

Nemůžeme se ve výboru shodnout na povolení montáže klimatizační jednotky na fasádu domu. Jeden názor je, že je potřeba svolení stavebního úřadu a všech majitelů, druhý, že montáž už zasahuje do cizího pozemku. Jak máme postupovat? Dotaz: Jan Ježíšek.

Odpovídá Mgr. Jana Obermajerová, právní analytik Klusák Advokátní Kancelář – Law Firm

Odpověď na dotaz lze rozdělit do dvou rovin. První rovinou je otázka toho, zda umístění klimatizační jednotky na fasádu domu podléhá stavebnímu povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu. Dle mého názoru z hlediska stavebně právních předpisů nepodléhá umístění klimatizaci na fasádu domu ani stavebnímu povolení ani povinnosti ohlásit instalaci klimatizace stavebnímu úřadu.

Druhou rovinou je potom posouzení toho, zda je k umístění klimatizace nezbytný souhlas společenství vlastníků a pokud ano, kterého z orgánů společenství.

Fasáda domu je nepochybně společnou částí domu ve smyslu § 1160 občanského zákoníku, resp. § 5 odst. nařízení vlády č. 366/2013 Sb. Platí proto, že vlastník jednotky nemůže svévolně zasáhnout do společných částí domu, aniž by k tomu měl souhlas příslušného orgánu společenství. Působnost shromáždění je přitom vymezena v § 1208 občanského zákoníku, ve kterém ovšem není explicitně uvedeno, že by shromáždění rozhodovalo o udělení souhlasu s umístěním klimatizace na fasádu domu.

Dle mého názoru by proto byl nezbytný souhlas shromáždění k instalaci klimatizace pouze tehdy, pokud by v souladu s § 1208 písm. i) toto vyžadovaly stanovy daného společenství nebo v případě, že by si shromáždění tuto záležitost vyhradilo k rozhodování. Pokud tedy stanovy neobsahují takový požadavek ani si shromáždění otázku udělování souhlasu s instalací klimatizace nevyhradilo, rozhoduje o tom, zda vlastníku udělit souhlas s instalací klimatizace, výbor společenství.

Přečtěte si více otázek a odpovědí z Právní poradny.

Další článek: Předchozí článek: