Automatické posuvné dveře GEZE jako cesta ke komfortnímu a bezbariérovému užívání bytového domu

Proč automatické dveře?

Automatizace vstupů a zádveří poskytuje uživatelům bytových domů výjimečný komfort a bezpečnost. Nabízí zároveň praktické a ohleduplné řešení pro handicapované, starší obyvatele i maminky s kočárky, pro které je každodenní boj s těžkými dveřmi komplikovaný, a často se neobejdou bez cizí pomoci, která ale nemusí být pokaždé k dispozici. Automatické dveře už nejsou výsadou pouze komerčních či luxusních staveb. Jsou běžně dostupné třeba i pro váš dům.

Téměř každé bytové družstvo slýchá stížnosti rozladěných nájemníků na „třískající“ vchodové dveře, nebo naopak na to, že se dveře nedovírají, nezamykají a v domě už byl zase „někdo cizí“. Tyto spory nezřídka přerostou do roviny vzájemného osočování mezi sousedy a málokdy přinesou něco dobrého. Naopak.

Když se dveře po přiložení čipu sami nehlučně otevřou a poté bezpečně zavřou, k těmto situacím nemůže dojít. Takto řešený vchod oceníte při každém vstupu do domu, ať už jdete „nalehko“,  s plnýma rukama, jste matka s kočárkem, vozíčkář nebo si k chůzi pomáháte holí. Automatické dveře zjednoduší život každému z vás,  ale šetří i váš majetek. Přece jenom je ještě hodně lidí, kteří s plnýma rukama do dveří kopou, narážejí nebo strkají, a to žádným dveřím neprospívá. A vaší bezpečnosti zase neprospívá, když takoví lidé za sebou ani nezavřou.

Jak vlastně fungují?

Automatické posuvné dveře GEZE mimo komfortu nabízejí i extrémně vysokou životnost a bezpečí. Konstrukce těchto dveří podléhá přísným normám a provozní zátěž je testována na hodnoty v obchodních centrech či bankách, které běžné domovní dveře ani nedosáhnou. Při dodržení pravidelného jednoduchého servisu, podobně jakou u automobilu, je životnost delší než u běžných vstupů.

Bezpečí provozu pro uživatele vždy zajišťuje jak mikroprocesorově řízená elektronika s vysokým stupněm zabezpečení, tak povinné ochranné senzory, hlídající dle situace bezpečnost i v místech mimo průchod dveří. Strach z výpadku proudu už také není na místě. Standardně jsou dveře vybaveny baterií pro nouzové otevření a opatřit tyto dveře malým záložním zdrojem pro provoz při delším výpadku energie je zcela běžné.

Jsou vůbec bezpečné?

Pro osobu, která chce dveře překonat násilím, jsou tyto dveře opravdovým oříškem. Hrubou silou lze samozřejmě překonat vše, ale automatické posuvné dveře jsou přece jenom pro pachatele běžné trestné činnosti něco nového. Ze dveří nevystupují žádná madla nebo klika, takže není za co vzít a zkoušet svoji sílu. Zvenčí nejsou ani žádné zámkové vstupy nebo bezpečnostní vložky. Není možné překonat je pomocí planžet, šroubováků a podobně. Z těchto důvodů se pachatel poohlédne raději jinde, kde je výsledek přece jenom jistější.

Jak správně vybrat takové dveře?

Tady je opravdu první a zlaté pravidlo obrátit se na odbornou firmu s dlouholetými zkušenostmi. Pro správný návrh je nejlepší osobní schůzka na místě instalace. Firma, která pouze pošle cenu běžného výrobku, jen těžko navrhne řešení na míru dle situace a potřeby uživatele. Dodatečné náklady někdy mohou i převýšit samotnou cenu automatizace vstupu.

Určitě je třeba brát v potaz i značku výrobce a autorizaci dodavatele tohoto výrobku. Jedním z vodítek může být i to, jaké automatické posuvné dveře potkáváte v běžném životě a jak na vás působí. Dveře, které se otevírají rychle a nehlučně v obchodě, kině či restauraci vám jistě doma ostudu neudělají. Pokud se ale setkáte s dveřmi, které jsou hlučné a s nejistým chodem, je lepší se značce a firmě, která je instalovala, raději vyhnout.

Další vhodnou otázkou na dodavatele je dostupnost náhradních dílů a rozsah poskytovaného servisu. Podezřele levná dodávka takových dveří může být svázána s uzavřením nevýhodné servisní smlouvy na drahý servis, který je zároveň podmínkou záruky. V případě některých dovozů ze zemí na okraji EU či mimo, pak může být příznivá cena ta tam, při první potřebě byť i malé běžné opravy.

Automatizovaný vstup lze využít i jako nedílnou součást systému zabezpečení a odvětrání únikové cesty. Požár či evakuace jsou bohužel situace, které se často podceňují, a přitom jde při nich o to nejcennější, co máme! O těchto možnostech a o správném řešení této problematiky vám přineseme více, ale až v dalším článku.

www.lanos.cz