Otázka v sekci Chcete se zeptat

Platba za další osobu v bytě a jak to prokázat?

Rád bych se zeptal na následující. Jeden člen našeho SV je majitelem bytu, ve kterém nemá trvalý pobyt. Již delší dobu se v jeho bytě (dle informací ostatních členů SV) zdržuje i jeho přítelkyně. Když jsem ho šel požádat, aby za další osobu v bytě platil minimálně zálohy na společnou elektřinu na chodbě a také zálohy za vodu (v našem SV se zálohy za vodu platí dle počtu osob, které bydlí v bytové jednotce), dotyčný mi sdělil, že se v jeho bytě nikdo trvale nezdržuje, že přítelkyně je u něj na návštěvě a že za ní nebude platit žádné zálohy na vodu a elektřinu.

Jiní členové SV, u kterých se také zdržují v bytech další osoby, za tyto osoby řádně platí. Když jsem dotyčného člena SV upozornil na to, že je jeho povinností oznámit změnu počtu osob v bytové jednotce a že tímto neoznámením porušuje zákon, řekl mi, že žádný zákon neporoušuje (dle mým informací porušuje §1177 NOZ).

Rád bych se Vás tedy touto cestou zeptal, zda-li mám pravdu já a požadovat po členovi SV placení záloh za další osobu v jeho bytě, nebo ne? V případě, že ano, stačí k prokázání pobytu další osoby informace od ostatních členů SV, kteří výše zmíněnou přítelkyni vídávají, jak odchází z domu, vstupuje do domu, odemyká si byt atd.?

Tomáš Fric

Tento dotaz byl už možná zodpovězený v sekci Rady a návody

Více právních rad, návodů a užitečných informací pro SVJ si přečtete v tištěném magazínu Výbor. Předplaťte si ho už nyní a my vám ho budeme pravidelně posílat přimo do vaší schránky.

Objednat předplatné
Zadat dotaz

Chcete se zeptat?

close-form