Otázka v sekci Chcete se zeptat

Dálkový rozvod TUV placení oprav?


Dobrý den, jsem členem SVJ z roku 2005, které vzniklo dle zákona o vlastnictví bytů. Náš dům má čtyři bytové podlaží. Na původně státní třípodlažní dům, který měl zřízen uzavřený dvoutrubkový systém teplé užitkové vody (TUV) z dálkového zdroje, byla v roce 1991 postavena družstevní nástavba - čtvrté podlaží. Byty v nástavbě na tento uzavřený rozvod TUV nebyly nikdy připojeny a i do budoucna je technicky nemožné, aby se připojily a dálkovou TUV užívaly. Ohřev vody v bytech ve čtvrtém patře již od výstavby řešil každý byt samostatně vlastním zařízením - plynovými kotli a průtokovými ohřívači.
Prohlášení vlastníka o rozvodech TUV mlčí, ve stati o uzavřených smlouvách, které přecházejí na SVJ, smlouva o dodávce TUV rovněž chybí. Mezi členy SVJ se doposud nepodařilo dosáhnout dohody o tom, kdo má hradit opravy systému a výměny rozvodů.
Členové, kteří nikdy nemohli užívat dálkový rozvod TUV, nechtějí hradit opravy a výměny dálkového systému TUV s tím, že si sami zajišťují a hradí veškeré náklady na zařízení pro ohřev vody, kterou spotřebovávají. Domnívají se, že systém TUV měl být určen k výhradnímu užívání jen některých a je třeba tuto chybu prohlášení vlastníka v tomto smyslu napravit.
Naopak Ti, kdo užívají dálkový přívod TUV jsou názoru, že se tyto opravy mají hradit z příspěvku na správu všech s tím, že i členové ve čtvrtém patře při převodu bytů do osobního vlastnictví věděli, že někteří užívají dálkovou TUV. Jaký je Váš právní názor a jak je možné tuto situaci řešit?

Šárka Chládková

Tento dotaz byl už možná zodpovězený v sekci Rady a návody