Otázka v sekci Chcete se zeptat

Exekuce na byt a vymáhání dluhů

Dobrý den,
v našem bytovém domě bydlela starší paní s omezenou pohyblivostí, kterou si její dcera v loňském roce v září 2015 odvezla do svého bydliště v Brně. Pokud paní prováděla platby za byt sama, bylo vše v pořádku. V roce 2015 začala hospodařit s jejím důchodem a sociálním příspěvkem za nemohoucnost její dcera. Poplatky za byt platila nepravidelně. Koncem roku 2015 a začátkem roku 2016 již neplatila nic.

V době od září 2015 se snažila byt prodat přes realitní kancelář. K tomuto účelu jí matka podepsala plnou moc. Začátkem února 2016 se našel kupec, ale bohužel přesně v té době paní zemřela. Plná moc tím pádem pozbyla platnosti a prodej byl zrušen. Dluh, který za byt vznikl do doby úmrtí, částečně pokryl přeplatek z vyúčtování za r. 2015 a zbytek doplatil syn zemřelé ze svého.

Od března do teď, tj. září 2016, za byt, který je nyní prázdný, nikdo neplatí, a ani není předpoklad, že by někdo platit začal. V dědickém řízení byt připadl dceři zemřelé. Ta se okamžitě snažila tento opět prodat, ale jelikož má údajně velké dluhy podstatně převyšující hodnotu bytu, byl prodej soudním exekutorem zastaven a na katastru nemovitostí zaplombován. Můžete prosím poradit, jak postupovat při uplatnění dluhu a jeho vymáhání? Děkuji za radu.

Jiří Čubr

Tento dotaz byl už možná zodpovězený v sekci Rady a návody