Koupě většího bytu výměnou za menší

Uvažuji koupit větší byt výměnou za menší. Před rozhodnutím mne zajímá:
1) Slyšel jsem, že není výhodné dělat 2 kupní smlouvy, ale je lépe udělat smlouvu směnnou. Na Finančním úřadu v Jablonci mi však řekli, že budeme muset i při směnné smlouvě platit daň z nabytí věci, jak prodávající, tak kupující a to z ceny vyšší, tedy buď z dohodnuté ceny (asi tržní) nebo dle znaleckého posudku. Má tedy směnná smlouva nějaké výhody? Pokud ano, jaké?
2) V mém bytě jsem nebydlel, ale pronajímal ho. Byt nebyl v podnikání, daň z příjmu jsem platil dle §9. Daňový poradce mi tvrdil, že mohu proti příjmům mít ve výdajích odpis. Byt jsem odepisoval z kupní ceny 6 let. Podléhá prodej bytu vedle daně z nabytí věci také dani z příjmu? Údajně je nějaký problém v § 4 zákona o dani z příjmu, ale já nevím, kde bych zjistil pravdu.

Petr Čermák