Otázka v sekci Chcete se zeptat

Umožnění přístupu do bytu

Jsme SVJ o 12 bytových jednotkách ve čtyřech podlažích. Po ročním vyúčtování energií mají tři bytové jednotky nad sebou velké nedoplatky vody. Chceme požádat o odbornou kontrolu stupaček a potrubí, jelikož nám není jasné, proč jsou tak vysoké nedoplatky u těchto tří BJ, a nikoli u všech v celém domě. Firma, která provádí správu našeho domu, navrhla dva speciální diagnostické postupy, k jejichž provedení je nutný přístup do všech dotčených BJ.
Máme však problém s vlastníkem BJ v horním patře, který je zatvrzelý, několikrát již vytopil byt pod sebou, v minulosti si sám provedl výměnu kotle a odmítá jakoukoliv kontrolu. Do svého bytu pustí jen osobu, která jde jednou za rok odečíst stav vodoměru, nikoho jiného.
V současné situaci potřebujeme, aby tento problémový vlastník umožnil příslušným pracovníkům vstup do svého bytu. Ze znění §1183 NOZ nám jednoznačně nevyplývá, zda se ustanovení tohoto paragrafu na tuto situaci vztahují a tento vlastník je povinen se našemu požadavku podvolit. Prosíme proto o radu.

Richard Janda

Tento dotaz byl už možná zodpovězený v sekci Rady a návody