Otázka v sekci Chcete se zeptat

Zemřel vlastník BJ, nemáme koho kontaktovat, co bude dál s bytem?

Obracím se na Vás s prosbou o radu, doporučení, či správné "nasměrování". V našem domě nedávno zemřel vlastník. Byl to dlouhodobě sám žijící starý a nemocný pán. Problém je v tom, že nemáme jako Výbor jakýkoliv kontakt na případné příbuzné (pokud nějaké měl), ani jinou možnost, jak se do bytu (samozřejmě s doprovodem) dostat. Prosím, jak se v takových případech efektivně postupuje? Máme kontaktovat policii, radnici, soud (dědické řízení),...?
Samozřejmě si na byt neděláme žádný nárok, ale nemáme aktuálně jakýkoliv kontakt na "někoho", což není dobře. Navíc jsem přesvědčen, že je potřeba byt minimálně zkontrolovat a alespoň částečně vyklidit. Považujeme za potřebné mít možnost, např. v případě havárie vody/topení apod. se do bytu dostat, ideálně jinak než vyražením dveří za policejní asistence.
Také bychom určitě jako Výbor rádi věděli, co se bude s bytem dále dít - jestli probíhá příp. dědické řízení, nebo byt přejde např. do vlastnictví obce? V neposlední řadě jde také o měsíční platby záloh (byť je pro nás aktuálně důležitější výše uvedené).
Věřím, že se takové případy běžně dějí, a že tedy existuje nějaký standardní postup. Jen my jsme se s tím ještě nesetkali...

Martin Krejbich

Tento dotaz byl už možná zodpovězený v sekci Rady a návody