Otázka v sekci Chcete se zeptat

Změna místa klimatizace

Jsme SVJ 3 roky, předtím byl náš panelák družstevní. Celých 35 let družstvo do domu nedalo kromě nutných oprav ani korunu, a tak jsme přistoupili k nutné celkové revitalizaci. Opravujeme a zateplujeme s dotací IROP. Na shromáždění vlastníků jsme si odsouhlasili, že na nové fasádě nebude nic připevněno (satelity, klimatizace, věšáky na prádlo) tak, aby přečnívalo z pláště domu, aby hyzdilo, případně ničilo novou fasádu, která bude v záruce a navíc v podmínkách IROPu.
Rodina bydlící v jedné garsonce má od roku 2001 připevněnu klimatizační jednotku pod oknem směrem do ulice právě na té staré fasádě. Kondenzát kape na společnou podestu schodiště, a když zafouká vítr, kape i na fasádu. Nechtějí ji sundat, i když jim nabízíme umístění jinde. Financovat si to ovšem musí sami. Oni se odvolávají na to, že jim to v roce 2001 družstvo povolilo a že pokud by jednotku měli přesunout, tak jen na náklady celého společenství. Jak je tedy "donutit" k odmontování té jednotky na jejich náklady?
Výbor se domnívá, že by pak náhradu jakéhokoliv druhu mohli chtít i jiní vlastníci a že pokud shromáždění odsouhlasilo, že na fasádě nic nebude, tak je to závazné pro všechny. Je nás celkem v domě 32 garsonek a 64 bytů 3+1, takže domluva s lidmi je mnohdy velmi složitá.

Tento dotaz byl už možná zodpovězený v sekci Rady a návody