Otázka v sekci Chcete se zeptat

Zvýšení příspěvku do FO a jak ho správně odsouhlasit?

Jsme SVJ, stanovy z roku 2015. Již zhruba 10 let platíme příspěvek do fondu oprav 15 Kč/m2. V našich domech jsou byty různých velikostí od 2+1 po 5+kk. Samozřejmě chápu, že příspěvek do fondu oprav platíme podle velikosti bytu a podílu. Nyní však došlo na návrh výboru na navýšení příspěvku do fondu oprav o 10 Kč/m2 měsíčně, a to s odůvodněním, že to s největší pravděpodobností bude v budoucnu potřeba na prozatím nijak nespecifikované ani neohodnocené opravy domu. Podklady k hlasování tedy nebyly poskytnuty žádné. Stanovy pak hovoří v tomto směru toliko o tom, že pro "schválení způsobu rozúčtování nákladů na služby na vlastníky jednotek" je vyžadován souhlas alespoň 3/4 většiny hlasů vlastníků přítomných na shromáždění.
S odkazem na § 1214 NOZ bych se chtěl dotázat, zda-li tuto změnu výše příspěvků (tedy navýšení o 10 Kč/m2 měsíčně) lze vykládat ve smyslu tohoto ustanovení (tj. § 1214 NOZ) a uvažovat v této souvislosti o nutnosti jejího odhlasování všemi vlastníky (případně alespoň 3/4 většinou dle stanov jak je výše zmíněno). Mnohokrát děkuji za odpověď.

Jan Bárta

Tento dotaz byl už možná zodpovězený v sekci Rady a návody

Více právních rad, návodů a užitečných informací pro SVJ si přečtete v tištěném magazínu Výbor. Předplaťte si ho už nyní a my vám ho budeme pravidelně posílat přimo do vaší schránky.

Objednat předplatné