Hotel v sousedově bytě

S boomem nízkonákladových letenek se rozmohlo pronajímání soukromých bytů turistům na krátkodobé ubytování. Ti přijedou na dvě tři noci, v cizím městě mají komfort plně zařízeného bytu, a zaplatí méně, než by je stál hotel. Krátkodobé pronajímání bytů a permanentní fluktuace cizích lidí v domě ale nebývá po chuti vlastníkům dalších jednotek.

Hotel v sousedově bytě

Jak se na krátkodobé pronájmy dívá zákon, jaké má povinnosti majitel bytu a jaká práva ostatní spoluvlastníci?

V bytě se tak stále dokola střídají skupinky, páry i celé rodiny cizinců. Turistická sezona v městech jako jsou Praha, Český Krumlov nebo Brno trvá cca od poloviny dubna do konce října. „Během měsíce mívám v bytě maximálně dva tři volné dny, ale například v červenci jsem obsazený 100%,“ uvádí vytíženost svého 2+kk Radim D., který tímto způsobem pronajímá svůj byt v širším centru Prahy v domě s 36 jednotkami.

Z jeho sousedství zatím žádná stížnost nepřišla. Pan Radim je rozumný a padesátimetrový byt nabízí maximálně 4 osobám, nejčastěji je ale obsazován pouze dvěma. Takový počet se v domě „ztratí“, a nehrozí, že by v bytě pořádali hlučné party jako velké skupiny rozjuchaných mladíků. S těmi bojují obyvatelé jiného domu na dosah pražského Vyšehradu, kde majitel stejně velký 2+kk nabízí až pro 14 osob. Množství postelí a nízká cena láká mladé skupiny Angličanů, Dánů a Rusů, kteří přijíždí hlavně za bary a levným alkoholem. Bujaré ranní návraty, pijatiky v bytě, které se pak pravidelně nesou celým domem, nebo i příjezdy velkého počtu lidí s drnčícími kufry na kolečkách uprostřed hluboké noci, dělají v domě obrovský nešvar.

Co je za dveřmi bytu…

Se svým bytem si může jeho majitel nakládat podle svého, jde o jeho majetek. Hranice této svobody končí tam, kde začíná svoboda dalších obyvatel domu, a tak je vše v pořádku, dokud provoz v bytě ostatní neobtěžuje nad běžnou míru, ať už tam bydlí majitel sám, nebo se tam střídají turisté. „Já jsem svůj byt kdysi kupoval s vidinou toho, že až v něm nebudu bydlet, budu ho pronajímat přesně k těmto krátkodobým pobytům,“ říká pan Radim s tím, že proto investoval do lokality v centru a při rekonstrukci už myslel na pozdější pronájmy. Pro užívání bytu ke krátkodobým pronájmům nemusí mít jeho majitel souhlas SVJ a zároveň svůj záměr ani nemusí společenství oznamovat.

Co ale majitel musí, je nahlásit vyšší počet obyvatel bytu, pokud se v užívání změnil. SVJ po něm v opačném případě může uplatňovat pokutu ve výši 50,- Kč za každý započatý den prodlení. Tuto povinnost ukládá vlastníkovi § 12 zákona č. 67/2013 Sb.

Nejvyhledávanějšími weby pro krátkodobé pronájmy bytů turistům jsou HouseTripAirBnBBooking nebo BedAndBreakfast. Jejich rozhraní je velmi přátelské jak pro hostitele, tak hosty. Hlavním krédem celé služby je příjemné vystupování, spolehlivost, kvalitní poskytované služby všech tří stran a také zachovaný komfort bydlení pro obyvatele domu, kde se takový byt pronajímá. Hostitel je povinen seznámit své hosty s domovním řádem a obvyklým chodem domu, a hosté jsou povinni je dodržovat. Pravdou je, že ne vždy se tak děje. Vzniklý problém se ale bohužel odehrává už mezi hosty a ostatními obyvateli domu, jelikož hostitel – majitel bytu, nevlastní-li v domě další byt – v domě přítomný není. Během pobytu hostů ve svém bytě jim je k dispozici na telefonu nebo emailu, ale obvykle se od uvítání už nevidí – pobyt se platí předem přes webové stránky a standardem je, že hosté při odchodu nechají klíče v bytě a dveře pouze zabouchnou. Majitel pak přispěchá byt uklidit a už vítá nové hosty.

Paragraf 1176 OZ nařizuje majiteli bytu, aby zajistil dodržování pravidel pro užívání společných částí domu osobami, kterým umožnil do bytu přístup. Majitel je tedy zodpovědný…

Přečtěte si celý článek v čísle 3/2016. Stáhnout si ho můžete přímo zde.