Jak jsme hledali komplexní správu pro náš dům

Ten, kdo až do devadesátých let minulého století bydlel v bytě, bydlel buď ve státním, podnikovém nebo v družstevním. Pojem osobního vlastnictví byl v případě bytu v té době neexistující.
O byty a bytové domy se vždy někdo postaral, ať už to bylo věhlasné a neprůstřelné OPBH, státní podniky či družstva.

Devadesátá léta vše změnila. Byty se houfně převáděly do osobního vlastnictví a na nové vlastníky najednou přešla povinnost péče nejen o svůj byt, ale o celý dům. Začala tedy vznikat společenství vlastníků. Do jejich vedení se nestavěli žádní profíci, ale spíš dobrovolníci a nadšenci z domu. Za téměř tři desetiletí vzniklo více než 60 000 společenství vlastníků.

Naučili jsme se za tuto dobu o dům profesionálně starat? Někde ano, někde ne. Měnili se lidé i legislativa. Změnilo se ale i prvotní nadšení z osobního vlastnictví a elán do společné práce na domě.  Chuť trávit svůj osobní čas administrativou a řešit problémy ostatních vlastníků u mnohých členů volených orgánu SVJ postupně opadávaly.

Se svojí zkušeností se správou domu se nám svěřil pan Vladimír ze SVJ na pražském Smíchově:

Spolu s manželkou jsme si svépomocí postavili družstevní byt na malém sídlišti v Praze 5. V roce 1977 jsme se spolu s dalšími 39 mladými rodinami konečně nastěhovali „do svého“, tehdy družstevního bytu, a stali se členy gigantického stavebního družstva. Žilo se nám tu dobře, dům byl nový a co bylo potřeba udělat, obstaralo družstvo. 

Jak léta ubíhala, vyrostly nám tu dvě děti, které jsou už dospělé. V devadesátých letech se několik našich sousedů rozhodlo převzít si byt do osobního vlastnictví, a tak v domě několik let souběžně fungovalo družstvo i nově vzniklé SVJ. Správu domu se nadále staralo velké družstvo. 

Postupně jsme se s převodem bytu do osobního vlastnictví přidali i my a nyní máme v domě SVJ. Tři z našich sousedů jsme nadšeně zvolili do výboru SVJ a těšili se, jak si konečně budeme dům řídit a spravovat po svém. Roky vše fungovalo jakž takž, správcem bylo stále ono velké gigantické družstvo. Zlom nastal v okamžiku, kdy odešla kotelna a začalo protékat střechou. Družstvo jako správce se k našemu domu zachovalo bez jakéhokoliv zájmu.

Postupně jsme se ve výboru vystřídali skoro všichni, správních firem jsme za 12 let vyzkoušeli celkem 5. Posledních 4 roky byl dům zcela nefunkční. V  našem čele stál pověřený vlastník – slečna, která měla jediný cíl: vybudovat si na střeše nástavbu.  Účetnictví nevedl nikdo, měřiče vody a tepla máme roky neměněné. Jednoduše řečeno: hrůza.

Začali jsme hledat řešení

Uvědomili jsme si, že správná péče o dům znamená zhodnocování našich bytů. Že nikdo z nás vlastníků nemá potřebné znalosti a čas, aby se domu věnoval. Nemělo smysl si nalhávat, že to zvládneme sami. Že si ze svých řad zvolíme předsedu, který se vše časem naučí nebo nějakým zázrakem zná dané zákony. Byl by to hazard s našimi penězi a hlavně s domem, ve kterém máme byty dnes za vysokou tržní cenu. Popravdě, nikomu z vlastníků se do předsednictví nechtělo také kvůli vysoké osobní odpovědnosti za veškeré kroky. Když jsme tedy sečetli časovou a odbornou náročnost, kterou předseda SVJ na sebe bere, bylo jediným správným řešením najít nového správce, který nám nabídne i profi předsedu.

Začali jsme se tedy zajímat, co vše se dá pro dům udělat, a postupně nacházeli spoustu profesionálních služeb pro SVJ. Oslovili jsme pár správních firem a několik právních kanceláří, které bysme mohli využít pro správu a péči o dům. Každý ale nabízel jen něco a nám přišlo složité, mít na každou službu jinou firmu, když vše se vším souvisí. Hledali jsme tedy řešení vše v jednom.

A našli jsme. Hned při prvním setkání se zástupcem naší nové správní firmy jsme nabyli dojmu, že přesně toto hledáme. Dříve, než jsme podepsali jakoukoliv smlouvu, proběhlo několik setkání přímo u nás v domě. Vyříkali jsme si naše představy, co od správy SVJ očekáváme, jak chceme kooperovat s profi předsedou, a také kolik jsme ochotni a schopni zaplatit.

Výsledkem byla dohoda, že výbor bude složený ze dvou našich sousedů – vlastníků, třetím členem shromáždění zvolí profesionála, který se postará především o právní a ekonomickou stránku. Samozřejmostí byla zdarma revize a úprava stanov tak, aby členem výboru mohl být i nečlen SVJ.

Před samotným podpisem smlouvy na správu proběhla opět zdarma revize našich stávajících smluv a  dodávek energií. Nový správce se svědomitě seznámil s fungováním domu, takže nám mohl dát podrobnou nabídku toho, co je pro nás vhodné. Velmi sympatické bylo, že nám nevnucovali další služby jako například úklid.

Posunuli jsme se do 21. století

Pro schválení úpravy stanov, volbu nového výboru a správce bylo nutné svolat shromáždění. I s tím nám náš nový správce velmi pomohl. Zdarma připravili pozvánky a podrobné podklady k jednotlivým bodům.

Na shromáždění se přišli osobně představit technik a paní účetní, která nám následně napravila naše roky zanedbané účetnictví. Velmi příjemným bonusem zdarma bylo, že nám pomohli s hlasováním pomocí moderního hlasovacího zařízení.

Od té doby má náš dům péči odpovídající 21. století. Všechny problémy řešíme prostřednictvím klientského zóny našeho správce. Výbor se schází spolu s profi předsedou jedenkrát za měsíc, vše máme většinou připravené a jen ladíme detaily. Co se týká financí, máme je přehledně k dispozici na serveru správce, kde má každý svůj zabezpečený online přístup. Díky tomu může kdykoliv nahlédnout do všech smluv i faktur, stejně jako si může kdykoliv přečíst zápisy z jednání výboru. Podařilo se nám díky doporučení nového správce snížit náklady na některé služby, takže jsou celkově všichni v domě spokojení. 

To víte, že se sem tam najde šťoural, kterému vadí výše odměny nového člena výboru nebo se mu zdá vysoký poplatek za správu. Na to ale každému řeknu: „Tak si to běž za ty samý prachy tak dobře dělat sám“. A je klid.

Byla to pro nás cesta uvědomění, ale ohlédnu-li se zpět, nebylo z ní jiné, ba lepší východisko. Nebojte se svěřit péči o dům do profesionálních rukou. O vaše auto také pečují odborníci v servisu a už dávno se v něm nevrtáte v garáži sami!