Panelák nepopřete. Citlivá rekonstrukce ale zestárnout nemusí.

Jak vypadá povedená revitalizace panelového domu? Nechte se inspirovat zkušenostmi akad. arch. Pavla Hřebeckého z MS Architekti a revitalizací domů v ulicích Květinková a Pod lipami v Praze na Žižkově.

Musím se přiznat, že jsem nechtěla věřit, že dům je skutečně „obyčejný“ panelák.

Původně to byly klasické paneláky, na které jsme dělali dvoupodlažní nástavbu. V té jsou mezonetové byty. Je pravda, že právě tím je celá renovace trochu atypická, běžně se takové nástavby nedělají.

Je to příliš komplikované a drahé?

Někdy to neumožní stavební zákon, protože by se zastínily jiné objekty, mohou to být technické, statické důvody, a samozřejmě je to i finančně náročné. Tady se ale sešly všechny podmínky dobře a i díky centrálnímu investorovi, kterým bylo město, jsme si mohli dovolit toto řešení. Nově vzniklé byty se navíc velmi dobře prodaly a to pokrylo stavební náklady. Pokud má SVJ takovou možnost, je to cesta, jak snížit finanční zátěž.

Domy následně získaly cenu SFRB – Stavba roku 2007

Je pravda, že na domy slyším příjemné ohlasy stále, ale dnes bysme je už udělali zase jinak, je na nich vidět to „stáří“. Například koncové byty jsme udělali zbytečně moc prosklené. Byly původně stíněné venkovními žaluziemi, ale z hlediska pocitu soukromí jsou velmi otevřené. Určitě se za tuhle práci nestydíme, ale z dnešního pohledu již pracujeme jinak.

Jak přistavěné mezonety vypadají?

Jsou to malometrážní byty, které mají obytné prostory ve spodním patře a ložnice nahoře. Díky tomu jsme nemuseli ani protahovat výtah. Je stavěný z vnější strany, a proto vede jen na mezipatro.

Venkovní prosklený výtah byl součástí celkové revitalizace …

Přesně tak. Dále jsme dělali samozřejmě i vnější plášť a okna, a na sousedním pozemku se dostavěly podzemní garáže. Bylo velké štěstí, že byl nezatížený sítěmi a podzemní parkování tam mohlo vzniknout. Při revitalizaci takového domu si musíte uvědomit, že panelák nelze popřít. Může být ale velký rozdíl v tom, jak vypadá teď a jak se naloží s rekonstrukcí. Stačí, když se povede rozbít onu velkou plochu a efekt je hned velký.

Co byste poradil všem, kteří renovaci paneláku zvažují, a samozřejmě řeší efekt vs. finanční náklady?

Najděte si příklad, který se vám líbí, ale nedělejte to sami amatérsky. Architekt je naučený přemýšlet v souvislostech a nenavrhne např. balkónové zábradlí, které bude zabírat vnitřní prostor, což stavební firmy úplně neřeší. Osobně bych doporučoval při rekonstrukci balkon rovnou rozšířit, protože metr a půl šířky je opravdu nepraktický. Je potřeba mít vše promyšlené od začátku do konce, i když se jednotlivé úpravy budou dělat krok po kroku podle financí. Nesmí ale chybět celkový koncept.

Velmi důležité samozřejmě je, najít si dobrou firmu. Případné problémy, které mohou při rekonstrukci paneláku nastat se víceméně opakují, a když je firma zkušená, má vše již podchycené.

Celý rozhovor i fotky realizovaných domů najdete v magazínu Výbor 1/2016. Stáhněte si ho zdarma zde.