Radek Přibyl: To, že nejsem právník, mi dává prostor s výbory mluvit lidsky

S novým rokem jsme požádali o rozhovor pana Radka Přibyla, kterého mnozí z vás osobně znáte. Ne, není to pošťák, ani neroznášel mikulášskou nadílku. Je čas rekapitulací a vzpomínek na vtipné momenty roku předchozího, tak se podívejte, jestli se v našem rozhovoru třeba nenajdete.

Pan Přibyl pracuje jako odborný reprezentant advokátní služby KatastrSVJ.cz, která výborům pomáhá přihlašovat nároky SVJ do exekučních a insolvečních řízení. Respektive jim pomáhá, aby žádné toto řízení nezmeškaly a včas nároky svého domu přihlásily. Takto ho osobně znají minimálně dvě stovky předsedů bytových domů, se kterými je v kontaktu.
Služba zažívá nebývalý zájem. Aktuálně překročila ohromné číslo 1000 kontrolovaných výborů, kterým týden co týden kontroluje všechny jednotky a obratem upozorňuje na jakoukoliv změnu.

KatastrSVJ.cz je službou renomované advokátní kanceláře, vy sám jste právník?

Díky bohu ne. Říká se, že kam čert nemůže, strčí právníka. Kolegové se na mě snad nebudou zlobit, ale to, že nejsem právník, mi dává prostor vysvětlovat problematiku exekucí, insolvencí a vůbec povinností výborů lidsky. Aby ji pochopil stejně obyčejný člověk jako jsem já.

Právníci problematiku nevysvětlují srozumitelně?

Jasně, že nevysvětlují. Kdyby jim a zákonům každý rozuměl na poprvé, nebyli by za chvíli potřeba. Takže používají archaismy, latinu, termíny a my normální smrtelníci jim pak nerozumíme. A čemu nerozumíme, z toho máme přirozený respekt nebo to odsuneme.

Takže vy jste tu jako tlumočník?

S nadsázkou ano. S výbory vedu jiný typ dialogu. Není cílem, aby ze mě měly respekt a říkaly mi pane magistře nebo pane doktore. Mým cílem je, aby se mě nebály zeptat a nemusely přemýšlet nad formulací otázky. Aby se nebály, že budou vypadat jako hlupáci. Zvlášť, když se teď všude řeší, jakými mají být odborníky. Nějaký přirozený respekt, možná až odtažitost k titulům v lidech pořád je.

Myslíte, že váš ´netitulovaný´ přístup je důvod, že se vám daří s výbory komunikovat?

Ale vůbec ne. Za mnou stojí právě parta právních analytiků, právníků a advokátů, bez kterých bych mohl mluvit jako Palacký, ale stejně by mě nikdo neposlouchal, nevěřil by mi. Máme dobrou, opravdu dobrou a spolehlivou službu, kde spolehlivost negarantuje jen advokátní kancelář, která za ní stojí. Tou nejvýznamnější garancí jsou sami zákazníci. Je jich neuvěřitelné množství. To je ta garance pro ostatní.

Tisíc společenství je opravdu slušná reference.

Viděl jsem kdysi billboard, kde bylo napsáno, že firma GTS poskytuje internet 1000 největším firmám v ČR. To, že jde o kvalitní službu, dokazovali faktem, že těch 1000 firem se ve svém výběru jednoduše nemůže mýlit. A je to pravda. Když si vás vybere 1000 firem, v našem případě 1000 výborů, je to tak velké množství, že to prostě nemůže být špatná volba.

 

 

 

Pojďme to odlehčit, ať to není článek jako z dob minulých o plnění plánu. Máte nějakou vtipnou historku ze svých setkání s výbory, kterou nám můžete dát k dobru?

To by bylo na knížku. Jednou ji třeba vydám a snad si ji koupí i někdo jiný než jen moje rodina. Každopádně jich mám mnoho. Jednou jsem třeba po telefonu mluvil s panem předsedou, bylo mu přes 80 roků, a nemohl si v účtu přes počítač vygenerovat B.A.Z certifikát, který si chtěl uložit do desek. Tak mi volal, jestli bych ho nenavedl. Já samozřejmě, že ano, ale že potřebuji vědět, kde (myšleno v účtu) je. On mi odpověděl, že kde by byl, že je doma. Mě to nerozhodilo. Zkusil jsem na to jít z druhé strany a zeptal se, jestli mi může popsat, co na svém počítači vidí. Ani jeho to evidentně nerozhodilo a bez sebemenšího zaváhání mi nahlásil, že vidí kočičku. Měl spořič obrazovky a na něm od vnučky nastavený obrázek kočičky. Ale nakonec jsme to dali dohromady :).

Živě se mi vybavuje moje babička, když jsme jí dali k Vánocům ´lízací´ telefon… Ale zpět k vaší práci. Jak jsou na tom výbory co do odbornosti a kvality?

Víte, já si především nemyslím, že by měly být výbory v pozici statutárních orgánů a mít odpovědnost jako nějaký ředitel s královským platem. Jsou to normální lidi, kteří pouze spravují místo, kde bydlí. A mnohdy dělají maximum toho, co umí a co jsou schopni dělat. Dát jim nyní status, že i to maximum nemusí být dost, a nebude-li to dost, budou škody platit, je dle mě rána pod pás. Od státu i od sousedů.

Stát se tím ale snažil říci, že tady jde o velké peníze a ty by měl spravovat jen někdo, kdo tomu rozumí. Co se vám na tom nezdá?

Stát se především zbavil své odpovědnosti za stav bytového spoluvlastnictví, za chaos, který provází družstva, za ty pohrobky, které z nich zbyly, a lobby a koryta, která ta družstva reprezentují. Odpovědnosti za bývalý zákon o bytovém spoluvlastnictví a nyní nový občanský zákoník, který neumí poradit a jasně definovat hranice.

Teď mluvíte jako právník.

Tak jinak, státu nešlo o to, aby byl v rámci bytového domu vybrán ten, kdo je nejlepší pro řízení výboru. Jeho jedinou motivací bylo říci, že má-li váš dům finanční problémy, jistě to je předsedou. Ale už neřeší, proč dané problémy dům má. Proč si lidi půjčují a proč je jim půjčováno. Proč z dluhu 300 Kč za lístek na tramvaj je najednou 12 000 Kč a vlastník padá do dluhové spirály. Proč si někdo může vzít půjčky za milion a přitom nemít práci, a pak neplatit všem, na koho se podívá. Proč je tak snadné, skočit si pro oddlužení atd. To jsou problémy, které v domech jsou, a které správu domu komplikují. Jenomže dle zákona se to přikrylo tím, že výbor má konat a hlavně vědět, jak konat. Stát tyto lidi nikdy nevyškolil a oni o žádnou pozici ve statutárních orgánech nebojovali. Oni chtějí jen žít ve svém bytě, který je v bytovém domě.

To je váš názor nebo oficiální postoj vaší firmy?

To je můj osobní názor, ptala jste se na můj názor. Za službu i advokátní kancelář se může vyjadřovat pouze pan advokát Klusák.

Mám jednu otázku. Může být lepší právník Mgr. nebo JUDr.?

Tady mě nenachytáte. Pravdou ale je, že jsem si i já dříve myslel, tedy než jsem začal díky kolegům nahlížet do práva, že má-li právník titul Mgr. je to ještě takový právník junior. Když pak v televizi vidíme vystoupení JUDr. Sokola, máme pocit, že ty největší persony musí mít přeci JUDr. Jenomže titul vůbec neodpovídá kvalitě právníka. Záleží na tom, je-li právník zároveň advokát,tzn. že je zapsán v advokátní komoře. To je nejvyšší stupeň. Jak JUDr., tak Mgr. mají vystudovanou právní fakultu, oba absolvovali magisterské studium. JUDr. složil zkoušku z vybraného oboru práva, zatímco Mgr. složil advokátní zkoušky. Neplatí tedy, že lepší jsou ti s JUDr. Naopak, JUDr. vůbec nemusí být advokát. A perlička nakonec, absolventi vysoké školy SNB byli ve velkém také titulováni jako JUDr., i když právo tato výuka prakticky neobsahovala. Absolventi byli mj. i policisté, členi STB hrdě se pyšnící JUDr. před jménem. Není dobré koukat jen po titulech, ale po praxi.

Tak pojďme k praxi. Kde mají výbory dle té vaší zatím rezervy?

Těžká otázka. Rozhodně by bylo pokrytectvím tvrdit, že výbory vše zvládají. Vlastně nemohou. Mají velké rezervy v chápaní právních souvislostí, jsou trochu naivní a velmi silně uzavření. Nerady něco mění a mají pocit, že když něco dělají 10 let, je to zárukou toho, že to dělají správně.
Za zásadní však považuji doslova pupeční závislost na správci nebo v horším případě družstvu, ve kterém vidí někoho, kdo by jim měl poradit. Dosud žily život majitele Titanicu z luxusní paluby, který měl na vše svého kapitána – správce, kterého štědře platil. Očekával, že kapitán ví, kde jsou vidličky, jak se čistí parní kotel, která sedačka má popraskanou kůži, že ví prostě vše. Měl pocit, že sám to vědět nemusí, protože když začne mít Titanic problémy, vyhodí kapitána a s ním odejdou i ty problémy. A jemu zůstane ta nepotopitelná loď. Od začátku to byl však omyl. Výbory jsou kapitány a jsou přímo na lodi. Když se Titanic potopí, jdou dolů především ony. Správci jsou dispečeři na pevnině, kteří přijímají úkoly od kapitánů. Aby připravili účetnictví, zařídili revize atd. Když se Titanic potopí, správci se ani nenamočí.

Zajímavý příměr. Takže tohle je ta nejslabší část?

To je mentalita. A od ní se odvíjí jednotlivé vzorce chování. Byli jsme zvyklí, že pan předseda je něco jako starosta domu. To je také omyl. Nic takového neexistovalo, je to pohrobek z nějakého modelu družstevního spoluvlastnictví. U SVJ to neplatí a platit ani nemůže. Předseda je tu pro vlastníky, nikoli vlastníci pro předsedu. Jediný rozdíl je v tom, že nadřízeným orgánem, kterému předseda skládá za výbor účty, není jednotlivý vlastník, ale kolektivum vlastníků, tedy shromáždění.

Jak se to projevuje v praxi?

Je to velmi konzervativní, uzavřený svět. A přitom je zkušenostmi nepropojený. Pokud předseda šlápne na minu a utrhne mu to nohu v podobě průšvihu s nějakou exekucí, druhý předseda to sice vidí, ale dokud se mu nestane to samé, nepřipustí si, že skáče v naprosto stejném minovém poli.

Další příměr. Vy si v tom libujete!

Řeknu to klidně jednoduše. Výbory jsou v tom samy. Každý člen jede za sebe a stejně se občas setkávám s názorem, že kontrolovat katastr nebudou, rizik jsou si vědomy a risknou to. Vždy si položím otázku: Proboha, proč?! Co je to za logiku, ignorovat zřejmá a prakticky doložená rizika. Riskovat svůj vlastní majetek, dát se takhle všanc všem vlastníkům, i těm, kteří do domu teprve přijdou v následujících deseti letech! Někdo odpoví i to, že 500 Kč měsíčně je za profesionální advokátní službu hodně, a proto to riziko podstoupí. Takových případů je ale naštěstí málo, možná i proto mě ta odpověď pokaždé překvapí znovu.

Pět set korun měsíčně jim přijde jako velká útrata na celý dům?

Pokud je to střední SVJ, je to cca 500 Kč měsíčně. Když je to opravdu velké SVJ, tak to může být i 2 000 Kč měsíčně. Obě částky jsou vzhledem k nebezpečí, že něco promeškáte, pro dům bezvýznamné. Odvozují se od počtu jednotek. Podstata paradoxu je v tom, že služba je určená pro činnost výboru, který tím ale předchází ztrátám všech vlastníků. Je tedy logicky hrazená ze společných peněz. Výbor si tím zvyšuje svoje bezpečí a současně dům nepromešká něco, kdy by přišel o peníze.

Když jsme u paradoxů, zmínil jste insolvenční paradox.

Termín ´insolvenční paradox´ jsem si vynalezl sám, v právu nic takového nenajdete. Je to situace, kdy vám vlastník nic nedluží a stejně tím, že se nepřihlásíte do jeho insolvečního řízení způsobíte svému SVJ škodu. A za tuhle  jste plně odpovědní svým vlastním majetkem.

Povězte mi více, tohle je dobré téma.

Setkávám se s tím, že mi výbory pod naprosto chybným vyhodnocením situace tvrdí, že si kontrolují jen ty, kteří jim něco dluží. Když se zeptám, jak třeba kontrolují exekuce, případně jak často, mlčí. Takže je nekontrolují. Centrální rejstřík všech exekucí, opravdu všech, tu neexistuje. Je tu jen katastr. To je jediné místo, kde se ze zákona potká opravdu vše. (placený CEE, provozovaný exekutorskou komorou není kompletní exekuční rejstřík, neobsahuje kupříkladu exekuce finančních úřadů, který si výkon provádí sami – pozn. redakce)
Když se zeptám na insolvence, obvyklá odpověď je neurčitý odkaz na správce, jako že on je ten, který to má na starosti. To je strašná chyba. To, že vám někdo dluží, se od dispečera z pevniny (správce) obvykle dozvíte se zpožděním několika týdnů. Dvacátého dne v měsíci je splatnost, první týden v novém měsíci posílá správce soupis těch co dluží, souhlasí to?

Souhlasí, zatím vás stíhám.

Ano. Ale co když první týden v měsíci je vydáno rozhodnutí o úpadku s lhůtou do dalšího prvního týdne následujícího měsíce pro přihlášení pohledávek? Vy tedy nevíte, že 7.1.2017 je vydáno na pana Vomáčku rozhodnutí o úpadku. Dne 20.1.2017 má pan Vomáčka splatnost své zálohy. Nezaplatí. Vy se to o jeho dluhu dozvídáte od správce, dejme tomu 7.2.2017.

Ale to mi už končí lhůta, abych tu pohledávku mohla přihlásit.

Přesně tak. Takže paní členko výboru, právě jste svou činností svému SVJ způsobila škodu. Zaplatíte ji kartou nebo hotově?

Nezaplatím. Půjdu požádat váš fond, aby to zaplatil za mě. Co tedy výborům v takovém případě argumentujete?

Nic složitého. Stačí jen, když budete vědět o rozhodnutích i u těch vlastníků, u kterých nemáte pohledávky. A když se objeví, vím, že tam mám nějakou lhůtu, proto nečekám v tomto případě, až mi správce jednou měsíčně pošle výkaz. Den po splatnosti, tedy 21.1.2017 posílám na soud přihlášku své pohledávky a pokud ji vlastník náhodou uhradí od 22.1 do 7.2.2017, tak mi ji insolvenční správce jen popře, protože bylo zaplaceno. To je přece v pořádku. Ale já, jako člen výboru mám jistotu, že pokud náhodou úpadce nezaplatí, a ona to obvykle vůbec žádná náhoda není, tak jsem nároky svého SVJ řádně uhájil.

Je to jednoduché, ale chce to praxi. Kolik takových případů vlastně je. Jednotky, desítky?

Úhrnem exekucí a insolvencí je 750 000 případů ročně, tedy každý rok. A tito dlužníci, úpadci, přece někde bydlí. Když uvážíte, že v SVJ bydlí přes na 4 miliony dospělých lidí, tak přece se to někam zapisovat musí, a také zapisuje. Jenomže se na to musí i reagovat. Tato bomba jednou bouchne a časovač má opravdu velkorysý, deset let.

Nezlobte se, ale to je obrovské číslo.

Je to strašně dlouhá doba. Proto máme již 1000 výborů, které své osobní riziko nepodceňují. A stále jich, pro jejich dobro, přibývá.

Co je hlavním důvodem, že se službě daří?

Není hlavní důvod, je několik důvodů, které dávají propojený celek a z toho plynoucí bezchybnou službu. V první řadě KatastrSVJ.cz není žádný studentský prográmek dvou uhratých kluků z průmyslovky. Jedná se o sofistikovanou službu na platformě advokátů a advokátní kanceláře. V druhé řadě je služba opravdu levná. Měsíčně v řádech stokorun, až jednotek tisíců, což je tak bezvýznamná suma pro celé SVJ, že to prakticky výbor nemůže odmítnout. Pak tu jsou reference 1000 výborů, které jsou spokojeny. Dále služba B.A.Z. a bezpečnostní fond, který hradí škody a právníky. A pak technické věci, aktuální prezenční listina vždy k dispozici zdarma, což je velmi chytrá věc. I když máte program na hlasování, zde vidíte co se vám v domě děje za změny v daný týden. Jsou tam vidět všechna řízení, která v daný týden probíhají. Dále možnost použít více emailů pro zasílání změn. To znamená, že lze přidat správce, právníka, kontrolní komisi, účetní. A historie změn. Každá jednotka v domě má svou kartu a na tu vám každý týden uložíme její stažený výpis s časovým razítkem. Pokud je tam nalezena změna, barevně ji označíme a celý výpis odešleme do mailu. Žádné přihlašování, žádná hesla. Všichni dotčení se mohou přesvědčit a vše zkontrolovat. Systém je promyšlený, naši právníci problematice opravdu rozumí.

Vlastně se pořád motáme kolem toho, že si výbory neuvědomují nebo nepřipouštějí, co vše zvolením sází do hry.

Je třeba nazývat věci pravými jmény. V případě vzniklé škody jde výborům o krk, přesněji o jejich osobní majetek. Proto není na místě, aby nástroje, které jim ten krk chrání, byly polotovary nebo nějaké amatérské ruční řešení. Je třeba, aby tyto nástroje byly extrémně spolehlivé, prověřené a bezchybné. Je také třeba, aby výbory cítily z nás coby poskytovatele, že důležitost a potřebu naprosté přesnosti chápeme, vnímáme a stavíme se k ní absolutně čelem.

Redakce Výboru vám nově udělila známku „Otestováno“.

Na vaši známku jsme čekali nejdéle, a to máme kanceláře přes ulici. Testoval nás už prestižní finanční server Měšec.cz, dále hlídací server Bankovnipoplatky.com. Vaše známka je tedy třetí v pořadí. Jsme velmi vděční, tohle nám samozřejmě hodně pomáhá. Je vidět, že to, co říkáme, není jen naše prohlášení, ale že nás i někdo kontroluje.

Jaké máte plány a cíle pro rok 2017?

Naše vedení samozřejmě plánuje, nicméně asi bych nebyl pochválen, kdybych vyzradil nějaká obchodní tajemství. Připravujeme široký SMS servis, tedy posílání změn i v SMS. Zvolili jsme technologii jakou mají banky, která stojí velký objem peněz, tedy opět žádné garážové poloprofesionální řešení. Ale zdražovat se nechystáme. Se zavedením SMS máme připravený jeden opravdový bonbónek pro předsedy a výbory, ale víc již neprozradím.

Služba KatastrSVJ.cz je součásti Klusák Advokátní Kancelář – Law Firm
Právníci a advokáti se specializují na právo bytového spoluvlastnictví, BD a SVJ.
Od 1.1.2016 je součastí KatastrSVJ.cz také služba B.A.Z – Bezplatné Advokátní Zastoupení pro členy výboru, kteří čelí řízení o náhradě způsobené škody dle § 159 ods. 3, zákona 89/2012.

Stáhněte si celé číslo magazínu Výbor 6/2016 zdarma do svého počítače.