Jak zvýšit zabezpečení bytového domu

Nejspíš jste již zažili situaci, kdy jste v bytovém domě narazili na nezvaného hosta, a když ne přímo na něj, tak minimálně na spoušť, kterou po sobě zanechal. Ať už to byl člověk, který hledal místo na přespání, nebo zloděj, který se vloupal do bytu sousedovi, jedno je spojovalo – podařilo se jim díky nedostatečně zabezpečenému vchodu dostat do míst, kam by neměli mít za žádných okolností přístup.

Co dělat, aby se taková situace neopakovala? Existují různé možnosti, jak zabezpečit bytový dům proti vstupu neoprávněných osob. Liší se především funkčností a cenou.

Bezpečné dveře

Základním bezpečnostním prvkem jsou kvalitní dveře opatřené zámkem odolným proti násilnému vniknutí. Takové dveře jsou v dnešní době již celkem běžné, ne vždy však plní svou funkci dokonale. Důvodem selhání bývá nejčastěji lidský faktor, kdy nájemníci nechávají dveře otevřené. Mnoho domů to řeší výzvami typu „Prosíme, zamykejte dům“.

Takové řešení však často obyvatele spíše obtěžuje, a tak ho nedodržují, co je ovšem nejdůležitější, toto řešení je v rozporu s platnou legislativou požární bezpečnosti. Vstupní dveře do bytových domů jsou totiž obvykle i požárním únikovým východem a ten nesmí být v případě vzniku paniky ve směru z budovy nijak zablokován.

Jednoduchým řešením, které plní oba požadavky, je samozamykací zámek s panikovým kováním. Takový zámek se při zaklapnutí dveří automaticky uzamyká a přitom je možné dveře z vnitřní strany kdykoli stiskem kliky otevřít. K dostání je celá řada takových zámků v různých cenových relacích a bezpečnostních třídách.

Dalším podpůrným řešením je instalace kamerového systému se záznamem. Pokud se rozhodnete pro jeho pořízení, nezapomeňte pečlivě prostudovat všechny požadavky Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Klasické klíče vs. čipové klíčenky

Pokud jsou však jakékoliv dveře otvíratelné klasickým klíčem, hrozí, že někdo z nájemníků klíče ztratí, nebo že mu budou odcizeny. Při každé takové ztrátě či odcizení je vhodné neprodleně vyměnit zámek a pořídit všem nájemníkům nový klíč, což se při zvýšené frekvenci ztrácení nebo velkém počtu nájemníků v průběhu let značně podraží.

Vylepšenou variantou k zámkům otvíraným pouze klíčem je využití přístupového systému ovládaného bezkontaktním čipem v podobě klíčenky, nebo karty. Místo zastrčení klíče do klíčové dírky, stačí přiložit klíčenku s identifikačním čipem ke čtečce nainstalované vedle dveří.

Obsluha je komfortní, bezpečnost vysoká a princip je jednoduchý. Čtečka má v sobě uloženou databázi čísel čipů, kterým má povolit přístup. Po přiložení čipu ke čtečce systém porovná číslo konkrétního čipu s celou svou databází. Během zlomku vteřiny tak systém rozhodne, zda má daného člověka pustit dovnitř, nebo nechat dveře zamknuté. A hlavně pokud nájemník čip ztratí, lze ho velmi rychle zablokovat a vydat nájemníkovi nový.

Správa čipového systému

Nevýhodou mnoha čipových systémů je příliš obtížné nastavování a spravování databáze čipů. Není neobvyklá nutnost kontaktovat dodavatele pokaždé, když potřebujete změnit jakákoli oprávnění, což je velmi limitující. Pokud přemýšlíte o pořízení čipového systému, vždy se ujistěte, že budete mít oprávnění měnit údaje v přístupové databázi, aniž byste o to museli žádat dodavatele nebo za to dokonce museli platit.

S velmi pozitivním uživatelským ohlasem se v tomto směru projevil přístupový systém PATRON-PRO, k jehož administraci správci domu postačí pouze chytrý mobilní telefon. Tento systém byl navržen na míru potřeby bytových domů. Znamená to, že v něm sice nenaleznete zbytečné drahé funkce, které by těžko hledaly uplatnění, ale zároveň splní veškeré, i mírně nestandardní požadavky.

Tento šikovný systém vyvinul český Institut Mikroelektronických Aplikací, který je špičkou v oboru identifikačních technologií.

Blokování klíčenek

V případě ztráty či odcizení klíčenky stačí kontaktovat správce budovy (obvykle pověřený vlastník SVJ), který klíčenku přes mobilní telefon zablokuje a vydá uživateli novou. Při průchodu kolem dveří pak již správce pouze krátce přiloží mobilní telefon na čtečku, čímž dojde k zapsání změn. Stará ztracená klíčenka je tak natrvalo vyřazena ze systému a nehrozí její zneužití.

Otevírání mobilem

Dnešní doba je nakloněna moderním technologiím. Téměř každý již má v kapse alespoň jeden mobilní telefon. Nezaskočí tedy nejnovější statistika, že zapomenutého telefonu si průměrný uživatel všimne za jednu hodinu, zatímco zapomenutých klíčů až za hodin sedm. Moderní přístupové systémy jako je systém PATRON-PRO tento trend využívají a umožňují nahrát identifikátor pro ovládání dveří i do mobilního telefonu. Pokud se uživatel rozhodne tuto funkci využívat, musí si stáhnout příslušnou mobilní aplikaci a požádat správce systému o aktivaci přístupu. Poté už může bez omezení otevírat dveře přiložením mobilu na čtečku a klíče může, s trochou nadsázky, nechat bez obav ležet doma.

 

Přečtěte si víc o zabezpečení vašeho domu v magazínu Výbor č. 1/2016.