Právní poradna: Zodpovědný výbor hlídá jednotky v domě pravidelně

„Máme s našimi spoluvlastníky nadstandardně dobré vztahy a asi také hodně štěstí. I tak jsme si ale zřídili službu Pravidelná kontrola jednotek od KatastrSVJ.cz. Pro klid duše. Nikdy nevíte, co se může přihodit. A rozhodně ji nebudeme rušit,“ říká v dnešním rozhovoru Zbyněk Šíša, předseda SVJ z Prahy 8.

Co vás přivedlo k aktivaci Pravidelné kontroly jednotek?

Poprvé jsme se s touto nabídkou setkali počátkem loňského roku. Uvažovali jsme tak, že pokud se služba neosvědčí, můžeme ji kdykoliv zrušit. Na druhou stranu pro klid svědomí a pro přehled v návaznosti na zákonné úpravy, kdy ze sebe stát sejmul zodpovědnost a přesunul ji na vlastníky, jsme věděli, že by nám to mohlo pomoci ve správě domu a v hlídání před různými podvody.

Zvlášť starší lidé, kteří nepoužívají internet, jsou teď prakticky bezbranní. Ve znění zákona jsou nyní velmi krátké obranné lhůty, takže se prakticky musí spoléhat, že na ně nikdo žádný švindl neudělá. A jak víme, na to se bohužel spoléhat nedá. Proto je dobré právě toto automatické hlídání.

Takže Vás k tomu doslova vyburcoval NOZ?

Přesně tak. Chtěli jsme na základě zákonných změn chránit sebe jako výbor, resp. touto službou nám neutečou žádné důležité změny v domě, které by mohly všem spoluvlastníkům způsobit škodu. Nejdřív jsme službu zřídili na zkoušku. Na posledním shromáždění SVJ jsme ji prezentovali vlastníkům i s tím, že jim můžeme tímto způsobem hlídat jejich jednotky. Je to pro výbor vlastně služba navíc. Zodpovídáme za společné prostory, samotný byt je věcí vlastníka, ne výboru.

Zodpovědnost za případné škody ale nese pouze výbor. I tak jste požádali o souhlas na shromáždění?

Není to rozhodnutí, které by muselo podléhat shromáždění. Cena služby vs. provozní problémy, které řeší, není nijak závratná. Platíme něco málo přes 4 000 Kč ročně. Potom, co jsme si službu vyzkoušeli, jsme o všem na shromáždění informovali. Nikdo to nerozporoval a nakonec jsme dostali i pochvalu od kontrolní komise. Jsem za to rád. Služba samozřejmě chrání výbor, aby mohl správně vykonávat svěřenou funkci, ale také chrání majetek spoluvlastníků.

Řešili jste už díky včasným upozorněním nějaký případ?

Stalo se, že mi do emailu přišla změna na jednotce, kterou vlastní společně jedni manželé. Muž převedl svůj podíl na syna, aniž by to manželce řekl. Ta to měla potvrzené později od nás.

Jak situaci řešila?

My dál jen viděli, že je v katastru vepsaná další právní vložka, kdy ona tento návrh rozporovala. Pro nás to byl ale signál, že nastala změna ve vlastnictví, a je dobré, abychom na to byli upozorněni. Potřebujeme mít přehled, kdo byt vlastní a kdo v něm bydlí, protože se to týká např. rozhodovacích věcí, pravomocí apod.

Je tedy pro Vás důležité, včas vědět o chystaných prodejích…

Přesně tak. To jsou věci, které se správou nemovitostí souvisí. Zatím jsme ale měli štěstí, že spolupracujeme s lidmi, kteří nám dávají tyto změny sami na vědomí. Teď si to ale můžeme pro kontrolu ještě ověřit.

Měnili si nám teď majitelé na jednotce shodou okolností těsně před shromážděním. Chystal jsem hlasovací listinu a podíval se tedy na poslední změny. Zjistil jsem, že na katastru už proběhl přepis majitele. Věděl jsem to dokonce rychleji než samotný vlastník.

Vyhovuje Vám tedy možnost, vytisknout si aktuální seznam vlastníků jednotek?

Je to ověření. My nejsme tak velký dům. Celkem se známe a máme velké procento stálých vlastníků. Je to pro nás ale kontrola a jistota. Pro větší družstva, kde nejsou sousedské vztahy na takové úrovni, to musí být ale velká pomoc.

Převládá tedy Vaše spokojenost?

Rozhodně nám to usnadňuje práci. Nemusíme běhat po úřadech. Znamená to pro výbor i mne klid svědomí, protože důležité zprávy týkající se našich majetků mi automaticky chodí do emailu.

Naštěstí, a to opravdu zdůrazňuji, jsme zatím nebyli výhradně odkázáni na službu Pravidelná kontrola jednotek od KatastrSVJ. Ale to je také dané tím, že jsme menší společenství a máme mezi sebou nadstandardní vztahy. Víme ale, že se to může stát. Je to pro nás i důvod, proč jsme si tuto službu objednali a neuvažujeme o jejím zrušení. Vyhovuje nám také zajištění, že všechny informace chodí hned na několik emailů. Nic se nám proto nemůže ztratit.

Zajímá vás pravidelná kontrola jednotek vašeho SVJ? Více se dozvíte na www.KatastrSVJ.cz.

Přečtěte si více odpovědí z Právní poradny.