Víte, jaké větrání pro bytový dům funguje a za jaké neutrácet?

Měření ukázala, že rotační ventilační hlavice, zvané také rotační turbíny, disponují příliš malým výkonem na to, aby pro větrání panelových domů byly dostatečné. Výkon skutečně funkčního ventilátoru vám pomůže odhalit certifikát o průtoku vzduchu. Žádejte ho.

Dostatečné větrání musí do bytů přivést čerstvý vzduch a naopak ten odpadní s obsahem CO2, formaldehydů a jiných nežádoucích látek odvést bez zbytečných tepelných ztrát pryč. Nedostatečné větrací systémy ohrožují zdravé prostředí v bytě, ale mohou poškozovat i stavební konstrukce vlhkostí, plísněmi a nežádoucími mikroorganismy. Funkční větrací systém je tedy naprosto zásadní pro zdravý a příjemný život v bytovém domě. Než investujete, žádejte po výrobci certifikát o skutečném průtoku vzduchu. Jen tak budete mít potvrzeno, že „ta věc“ na vaší střeše skutečně i něco dělá.

Jakou cestou rozhodně NE

Technické parametry rotačních hlavic poháněných větrem nebo elektromotorkem s malým výkonem jsou pro větrání panelových domů zcela nedostatečné,“ píše J. Beranovský v článku uvedeném na TZB-info.cz, kde diskutuje výsledky provozních měření rotačních větracích hlavic. Je to jeden z mnoha reportů na téma „rotační hlavice“ a jejich naprosté nedostatečnosti jako náhrady nástřešních ventilátorů pro centrální odsávání bytových jader. Ing. Luděk Mareš uvádí, že: „Dobře se uplatní v případech, kdy nezáleží na okamžité potřebě odsávacího výkonu, jako např. u odvětrání dvouplášťových střech nebo skladišť.“ (TZB-info.cz)

Výkonnost těchto rotačních hlavic je uváděna průměrným sacím výkonem, závislém na proměnlivé rychlosti větru. Rozhodující údaj pro sílu výkonu ventilátorů je ale tlaková charakteristika rotační hlavice. Technické podklady dodavatelů tento údaj ale neobsahují. Bez těchto údajů je obtížné hlavici deklarovaným způsobem pro panelové domy použít. Nenajdeme zde ani návod, jak lze vyřešit nejistotu výkonu rotační hlavice při náhradě původního centrálního systému nuceného větrání, který byl projektován pro konstantní otáčky ventilátoru. Jejich časté použití na panelové domy závisí na neznalosti investorů. Vy jste teď ale chytřejší.

Měření ukázalo, že závislost těchto rotačních hlavic na větru, a ani vybavení slabým elektromotorkem, nemůže poskytnout žádanou výměnu vzduchu. Beranovský v měření uvádí: „Odváděné množství vzduchu může být dostatečné jen za předpokladu, že tlaková ztráta větracího systému je menší než cca 5 až 10 Pa. Protože se tlakové ztráty moderních větracích systémů pohybují v rozmezí cca od 100 do 300 Pa, lze si podobnou funkční vzduchotechnickou aplikaci v současně projektovaných stavbách jen stěží představit.“ Za průměrných větrných podmínek nelze tyto ventilační turbíny použít.

Ventilátor AURA VENT získal certifikát o průtoku vzduchu a obdržel stavební povolení pro panelové a obytné domy. Splňuje tedy české normy.

Naštěstí jsou i výrobci, kteří účinnost svých ventilátorů testují, jako jsou např. ventilátory AURA VENT. Ověřená účinnost pak pomůže nám všem v rozhodnutí, jaký mechanismus bude udržovat zdravý vzduch v celém domě.

Střešní axiální ventilátor AF-14-C4 disponuje ověřeným sacím výkonem 3200 m3/h a získal certifikaci Výzkumného ústavu pozemních staveb – certifikační společnost s.r.o. a také CE-EU Directives-EU-Harms, Barclay-Phelps-England.

Na výběr jsou dvě varianty, a to pro 4 – 6 poschoďový dům s průtokem vzduchu 1350 m3/h a druhý pro domy s 8 patry a více, který dosáhne průtoku vzduchu 2000 m3/h. Samozřejmostí je ekologický motor se spotřebou 0,26 kW/h a nejdelší záruka na trhu.

Není tajemstvím, že je mnoho nespokojených zákazníků právě s rotačními turbínami. Informujte se v kontaktech níže na možnost výměny za opravdu funkční ventilátor, kdy se vymění pouze hlavice bez nutnosti bourání střechy.

Chcete vědět víc? Dočtete v magazínu Výbor 1/2016 na straně 24. Stáhněte si ho ZDARMA snadno zde.