Znáte zákonnou povinnost pro vstupní dveře do bytů?

Víte, že u nově stavěných nebo rekonstruovaných panelových nebo činžovních domů je za zákona povinnost, že u vchodových dveří do bytu musí jít o certifikované požární dveře se zvukovým útlumem minimálně RW 32 dB? Je sice povinností majitelů jednotlivých bytů zajistit, aby jejich vchodové dveře měly platný požární certifikát a požadovaný hlukový útlum, ale mnozí o této zákonné povinnosti nemají ani tušení.

Vzhledem k tomu, že protipožární vstupní dveře chrání nejen obyvatele daného bytu, ale také únikovou cestu ostatních obyvatel domu v případě vzniku požáru, jde o téma, kterým je dobré se zabývat i na úrovni výborů SVJ a BD. Jak se zorientovat v nabídce a zvolit to nejlepší řešení právě pro váš dům?

Výběr vchodových interiérových dveří je vždy vhodné konzultovat se zkušeným výrobcem, který kromě certifikovaného sortimentu nabízí také odborné poradenství. Kvalitní požárně bezpečnostní dveře totiž nejen zajišťují splnění zákonné protipožární povinnosti, ale především chrání život, zdraví i majetek všech obyvatel vašeho domu. Jedním z takových výrobců je česká společnost SOLODOOR nabízející různé typy speciálních interiérových dveří:

1) POŽÁRNĚ ODOLNÉ DVEŘE

Požárně odolné dveře (DPO) se instalují tam, kde zákon vyžaduje rozdělení požárních úseků (např. do místnosti s kotlem na tuhá paliva nebo mezi garáž a obytnou zónu). Jejich požární odolnost je 30 minut (EI2 30) a lze je tedy využít také jako základní variantu vchodových dveří do bytu v případě, že je k dispozici omezený rozpočet. „Já osobně ale doporučuji na vchodových dveřích do bytů úplně nešetřit a zvolit pro tyto účely spíše požárně bezpečnostní dveře druhé třídy nebo požárně bezpečnostní dveře třetí třídy, které kromě zákonem stanovené požární odolnosti poskytují také vyšší ochranu před vloupáním,“ uvádí Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR.

2) POŽÁRNĚ BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE TŘÍDY 2

Požárně bezpečnostní dveře druhé třídy (DPB 2) jsou speciální certifikované dveře, které splňují normu bezpečnostní třídy 2 (RC2). Tyto dveře tedy obstojí před zlodějem, který se pokouší o vloupání s použitím základního nářadí a fyzického násilí. „Jedná se o skvělou variantu vstupních dveří do bytů v panelácích a bytových domech. Nejen že mají požární odolnost 30 minut, ale díky vícebodovému bezpečnostnímu zámku a trnům proti vysazení pomáhají zabránit vstupu nezvaných návštěvníků,“ vysvětluje Dozrál.

3) POŽÁRNĚ BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE TŘÍDY 3

Požárně bezpečnostní dveře třetí třídy (DPB 3) jsou speciálními certifikovanými dveřmi, které splňují normu bezpečnostní třídy 3 (RC3). Odolají zloději, který se pokouší dveře překonat pomocí páčidla a dalšího ručního nářadí včetně mechanické ruční vrtačky. „Požární odolnost u těchto dveří je 30 minut a zvýšenou ochranu domácnosti zajištuje jejich zpevněný rám, pětibodový bezpečnostní zámek a třídílné panty s integrovanými trny proti vysazení,“ popisuje Martin Dozrál.

Bez praktických, pohledově hezkých  a hlavně požárně bezpečnostních dveří se byt neobejde

Všechny výše uvedené typy speciálních dveří jsou dostupné i v rozšířeném kouřotěsném a protihlukovém provedení a je možné je doplnit řadou certifikovaných doplňků (např. panoramatické kukátko, samozavírač, dveřní stavěč nebo různé typy bezpečnostních a panikových zámků).

Skvělou volbou pro byty v panelákových a bytových domech jsou také požárně bezpečnostní dveře do bytu NEXT SD 101 F, které díky vynikající ocelové konstrukci a vysokému počtu zamykacích bodů dokonale rozkládají a eliminují síly vznikající při pokusu o násilné překonání. Tyto certifikované ocelové bezpečnostní dveře nabízejí protipožární odolnost (30 minut), tepelnou a protihlukovou izolaci i kouřotěsnost. Mají 17 jistících bodů ovládaných pouze jedním klíčem. „Za velkou výhodu považuji fakt, že naše certifikované dveře nabízejí skvělou funkčnost bez nutnosti rezignovat na design – k dispozici je široká škála různých povrchů a dekorů, ze kterých si vybere opravdu každý,“ zakončuje Dozrál.

Představujeme: Společnost SOLODOOR a.s.
SOLODOOR a.s. je český výrobce interiérových dveří a obložkových zárubní, který vyrobí za rok více než 180 000 dveří a 80 000 zárubní, čímž se řadí mezi největší výrobce na trhu. Je držitelem osvědčení „CZECH MADE“ a označení „Ekologicky šetrný výrobek“ a kromě široké škály produktů nabízí také profesionální poradenství a odbornou montáž s pětiletou zárukou na své zboží. Ve svém portfoliu má firma významné developerské projekty, které kompletně vybavila dveřmi vyrobenými na míru danému projektu. Společnost vznikla před 24 lety, přičemž její kořeny sahají hlouběji do historie dřevařského průmyslu v Sušici, která se celosvětově proslavila výrobou sirek. Využívá nejmodernější technologie a neustále pracuje na inovaci své výroby.

Více informací najdete na www.solodoor.cz. V případě zájmu o návrh konkrétního řešení pro váš dům, kontaktujte: info@solo.cz.