Růst cen stavebních materiálů se koncem roku zastavil

Na poslední vývoj cen stavebního materiálu se z pohledu člena výboru lze dívat dvojím okem. Optimisté zřejmě ocení, že prosincový odhad meziročního nárůstu těchto cen, který tento týden vydal Český statistický úřad, ve srovnání s listopadem dokonce klesl.

A pokud tedy plánují v nejbližších měsících nějakou rekonstrukci, zvýšila se šance, že jim dodavatelé nenavýší faktury za zdivo, dřevo či sádrokarton. Pesimističtěji naladěni jedinci se budou více všímat vysokého čísla růstu cen materiálu, které na konci roku dosáhlo 17 procent a argumentovat, že ke konci roku došlo jen k malé korekci a na jaře se bude zase zdražovat.

Pokud bychom chtěli podpořit optimisty, tak můžeme dodat informaci, že zastavení dynamiky růstu cen materiálu můžeme pozorovat již od srpna, což by již mohlo ukazovat na delší stabilizaci cen. A snad by je povzbudil také nejnovější odhad indexu cen stavebních prací. Meziměsíční růsty těchto cen v desetinách procenta totiž zatím neprokazují obavy řady stavebních firem, že se tlak u ceny stavebního díla v tomto roce jen přesune z materiálu k ceně za práci.

Všechny uváděné ceny by měly pomoci zástupcům bytových domů v realizacích výběrových řízení. Přestože je potřeba je vnímat jako průměrný údaj za celou republiky i jednotlivé materiály a stavební profese, může jejich znalost zkvalitnit výběrová řízení na plánované rekonstrukce. Hrozí totiž, že zejména neseriózní dodavatelé mohou situaci v době cenové nestability zneužít a požadovat mnohem větší nárůst cen, než by odpovídal skutečnému stavu.

Pro členy výborů či představenstev by mohly být zajímavé i nově zveřejněné cenové nárůsty za některé tržní služby. Z pohledu SVJ a BD jsou údaje ČSÚ za rok 2021 poměrně pozitivní. Meziroční zvýšení cen například u právních a účetních služeb dosáhlo 1,1 procenta, architektonické a inženýrské služby 0,6 procenta a administrativní, kancelářské a jiné podpůrné služby pro podnikání dokonce mírně klesly.