Rozhovor s členem výboru, který byl nucen zaplatit dluhy vlastníka ze své kapsy

Přinášíme životní příběh člena výboru, který přiznává, že patřil do té druhé skupiny. Do skupiny, která si stále neumí představit, jaké důsledky, odpovědnost a především osobní majetková rizika nový zákon do starých pořádků přináší.

výbor SVJ, škoda za dlužníka, zodpovědnost osobním majetkem

Když začala s novým občanským zákoníkem platit majetková odpovědnost členů výborů za škody způsobené společenství, byl to pro mnohé šok. V České republice pracuje ve výborech společenství cca 200 000 lidí, a to zdarma nebo za velmi malou úplatu. O to tvrdší náraz pro ně tato změna znamená.

Valná většina členů výborů dodnes vůbec neví, co se s touto změnou občanského zákoníku, který byl z roku 1964, změnilo, a jak se jich nový § 159 NOZ vlastně týká. Bohužel ani ti, kteří si změny v pohledu na statutární orgány uvědomují, si často neumí představit, že by jim v případě chyby mohl někdo sáhnout na osobní majetek. Vždy se to nějak vyřešilo, zakrylo nebo odepsalo, tak proč by do zaběhnutých pořádků měly najednou promlouvat soudy.

Smutný hrdina

Jak se vám dnes spí?

Dnes už dobře, ale před pár měsíci bych asi odpověděl jinak.

Stal jste se nechtěně slavný, nezastavují vás lidé ve vaší ulici?

Já mám pocit, že bych měl spíš chodit kanály.

Stydíte se, že jste poctivý, přímý člověk?

Stydím se, že jsem dopadl, jako kdybych byl nějaký dlužník.

Jak reagují vaši sousedé, že jste byl nucen uhradit způsobenou škodu?

Já vám nevím. Obecně cítím od sousedů velkou podporu, ale až takovou, že by každý vytáhl z peněženky tisíc korun a zaplatil mou škodu ze své kapsy, to tedy ne, a asi to po nich ani chtít nemohu. Nechal jsem se zvolit, abych svou práci dělal dobře a měla pro nás všechny smysl. A to se tou chybou příliš nenaplnilo.

Myslel jste, že se vám to nestane.

Ano, přesně. Dělám svou práci ve výboru léta, něco děláme dobře, něco už nám tak nejde. A sledovat všechny ty novinky jsem jednoduše podcenil. Myslel jsem, že když má u nás někdo byt, a klidně i začne dlužit, že nám neuteče. A to byla velká chyba.

Nepřihlášení k insolvenci byla nevědomost nebo chyba?

Já vůbec nevěděl, že je tam lhůta 30 dnů. A i kdybych to věděl, že nějaké takové lhůty existují, nevěděl jsem, že u nás v domě je na někoho insolvence nebo exekuce.

Katastr vás nenapadl? Tam je vše.

Katastr je poslední místo, kde bych to dříve hledal. Jsou nějaké rejstříky, to samozřejmě vím, ale to by člověk musel být přihlášený všude. Na rejstříku dluhů, exekucí, insolvencí,… ani ve snu mě nenapadlo, že to najdu na jednom místě, v katastru.

Od 1. ledna se toho už ale docela dost napsalo o problematice odpovědnosti.

Já si myslel, že nám se to stát nemůže, že se nás to netýká. Nemáme u nás velké dluhy, i tato insolvence byla jako blesk z čistého nebe. O to je to nebezpečnější, může to přijít ze dne na den. Najednou vám někdo dluží a pár týdnů na to je obratem v insolvenci. A lhůta je 30 dnů. Ani exekuce na něj být žádná nemusí. I kdybych o té insolvenci věděl včas, ale já o ní ani nevěděl, než bych se spojil s právníkem, než bych si to šel vyříkat s dlužníkem, možná bych ty 4 týdny ani nestihl.

Za 4 týdny se dá stihnout spoustu právních úkonů.

Ano, když jste právník, paní magistro, ale já právník nejsem. Řešil jsem to stejně jako v předchozích letech, telefonát, popovídat, spojení se správcem, upomínka, popovídat a druhá upomínka. Třicet dnů uběhlo jako voda, já i správce jsme dlužníkovi pořád volali, domlouvali splátky a lhůta přitom byla ta tam. Nevěděl o tom ani dlužník, že na nás vlastně takto vydělal.

Řešili jste v historii podobný případ?

Ano, měli jsme, ale nakonec jsme to odepsali a nikdo nás nenapadal. Teď je všechno jinak.

Věděl jste, že stačí sledovat katastr, že je tam vše zapsané?

Neměl jsem tušení, že to je vše v katastru. Správce nám říkal, že katastr tak nějak kontroluje kvůli vyúčtování. Ale jak často a co tou kontrolou vlastně vůbec myslí, to mě nezajímalo. Myslel jsem, že je za to zodpovědný. Netušil jsem, že ho můžu maximálně vyhodit, ale odpovědnost je na mě, vlastně krytá mým osobním majetkem.

Takže správce neodvedl svou práci.

Když jsem se pak zpětně pídil, zjistil jsem, že i tu kontrolu dělali jen jednou měsíčně a ještě jen na výpisu stavby. Celkový výpis projela za 2 minuty nějaká studentka na praxi, když se tam objevilo nové jméno, byl to pro ně signál, že byt byl prodán. Vůbec nechodili na jednotky. Pouze tam se zapisují exekuce, insolvence a vlastně všechna řízení, která jsou pro nás, pro výbory, podstatná, včetně stěhování.

Co jste měli ve smlouvě se správcem?

Podívejte se, i když pověříte kohokoliv, aby za vás práci dělal, tak odpovědnost je stále jen a jen na vás, té se zbavit nelze. Nakonec nikdo rád neplatí zbytečné peníze, ani pojišťovna, ani správce. Takže když se na přikrytí škody nedohodnete, tak můžete správce nebo pojišťovnu žalovat. To ale stojí velké peníze a je to na roky. I tak tu škodu nejdřív budete muset uhradit a pak se až soudit. Majetková odpovědnost je na vás.

Jak k dluhu vlastně došlo?

Dlužila nám osoba, která je mého věku a je to dobrák od kosti. Do problémů se dostala ručením vnučce na spotřebitelský úvěr. Vnučka přišla o práci, půjčku nesplácela. Věřitel přišel za naší sousedkou, ale ta na takovou splátku neměla. Chvíli to lepila na všechny strany, nejdříve nám platby chodily pozdě, až nakonec padla. Takže ji vnuk pomohl s insolvencí a dál už ten příběh znáte. Před tímto excesem nám nikdy nedlužila ani den. Hlavně to bylo všechno strašně rychlé.

Přečtěte si, jaké bylo řešení celé nepříjemné situace pana Jiřího. Celý rozhovor najdete v magazínu Výbor č. 4/2016. Zdarma si ho můžete stáhnout zde.