Jak se připravit na DVB-T2

Straší vás přechod na nový vysílací standard DVB-T2? Co vše je potřeba zařídit, kolik to stojí a proč nečekat na poslední chvíli jsme probrali s Pavlem Budínským ze společnosti Antex plus, spol. s r.o.

Kdy se vypne DVB-T?
První vypnutí je naplánováno na čtvrtek 27. listopadu 2019, kdy diváci přijdou o DVB-T vysílání České televize z vysílačů Cukrák a Žižkov, které pokrývají Prahu a část středních Čech. Dle portálu lupa.cz se první vysílače DVB-T Multiplexu 2, kde vysílají například programy Novy, Primy a Barrandova, vypnou 8. ledna 2020. Hned 9. ledna začne jejich zapínání ve formátu DVB-T2. Komplikace je trochu v tom, že nejsou ještě jasné termíny, kdy se vypnou ostatní programy. Od výše uvedených termínů ale na současném vysílání tyto programy už nenaladíte.

Kdy tedy doporučujete přechod na DVB-T2 řešit?
Řešil bych to hned. Firem, které se tomu věnují, moc není, a čekací doby se budou prodlužovat. Už teď je to zhruba 1,5 měsíce. Málokdy je v SVJ odborník, který by toto zvládnul, takže určitě doporučuju objednat firmu, která s tím pomůže. 

Co je potřeba na domovní anténě změnit, aby přijímala DVB-T2?
Zařízení, které umí přenášet DVB-T2, funguje už 5 nebo 6 let. Pokud tedy nějaká revize nebo oprava antény proběhla třeba před 4 roky, mělo by už dané zařízení odpovídat aktuálním požadavkům. My samozřejmě vše přeměříme a úprava proto obvykle spočívá pouze v doplnění programovatelné jednotky pro příjem nových a přechodových DVB-T2 sítí. Ve většině případů je pro správný příjem DVB-T2 nutné doplnit stávající rozvod o druhou televizní anténu.

Proč druhá anténa?
Protože se vysílá z různých míst. Zejména v Praze, kde je možné přijímat signál až z 11 vysílačů.

Kolik stojí revize STA a kolik zabere času?
Revize jsou u nás zdarma a běžně nezaberou déle jak hodinu na jeden vchod domu. Od SVJ pak potřebujeme jen přístup na střechu. Pokud je potřeba anténu vyměnit, pohybují se ceny v Praze okolo 810 000 Kč. Je-li ale anténa v pořádku a stačí ji jen dobře naladit, je to otázka zhruba 2 000 Kč. To vše se zjistí právě během revize. 

Bude nám teď v přechodovém období fungovat současně DVB-T i DVB-T2?
Ano, bude.

Jak je to se samotnými televizemi. Kde si mohu ověřit, jestli televize, kterou mám doma, umí přijímat DVB-T2?
České Radiokomunikace uveřejnily seznam přístrojů, které byly zkontrolované a DVB-T2 umí přijímat. Vše najdete na jejich webu. Pokud budete kupovat přístroje nové, musí být označené zlatou nálepkou „DVB-T2 ověřeno“. V případě, že váš přístroj neodpovídá, je třeba dokoupit set-top box. Toto se samozřejmě vztahuje na příjem televizního signálu přes anténu. Sledujete-li televizi přes satelit nebo internet, DVB-T2 se vás netýká. 

Proč se tohle všechno dělá?
Celá idea je, aby se uvolnily kanály pro rychlé sítě mobilních telefonů. Tím, jak vzniká více a více televizních programů, je třeba, aby se vešly do menšího pásma. Na nových televizích pak také oceníte HD kvalitu programů.

Přiblíží se tím funkce nahrávání pořadů a jejich zpětné sledování více lidem?
Nahrávání je věcí systému, ale je pravda, že některé set-top boxy to umí. Také prodáváme set-top box, který umí pořad nahrát na paměťový disk a samotného mě překvapilo, že 15–20 % kupujících si tuto funkci žádá. Hlavně ti ze starší generace.

Umíte při revizi antén také doporučit vhodný set-top box?
Určitě ano. Děláme to tak, že je na objednávku přivezeme i naladíme. Sami jsme před třemi lety zkoušeli různé set-top boxy, které jsou na trhu, abysme prověřili jejich funkce. Ne všechny se ale uměly se vším vyrovnat. Je to znát hlavně v Praze, kde se vysílá z 11 míst, nebo v pohraničních oblastech, kde je slabý signál. Některé set-top boxy pak neví, z kterého vysílače mají signál přijímat.

Na co se tedy máme při výběru set-top boxu zaměřit?
Česká televize má na svých stránkách recenze přímo od techniků všech set-top boxů, co jsou na trhu. Je to velmi dobře napsané a určitě to můžu doporučit jako kvalitní vodítko. Je třeba vybírat v poměru cena, výkon, ale také s ohledem na místo, aby příjem fungoval třeba v pohraničních částech a místech s malým signálem. Dle televizního webu (www.televizniweb.cz) a článku pana Bohumila Herwiga, který set-top boxy testoval, je v poměru cena/výkon nejlepší Antex plus Orion T2.

Orion T2 obdržel logo „DVB-T2 ověřeno“ pro verzi s firmwarem „512MbT2 (03/07/2018)“. Jde o velmi levný, zatím při uvedení na trh vlastně nejlevnější set-top box s obvyklými tunery DVB-T/T2. Tentokrát však má pro DVB-T2 uváděnou jak kompatibilitu s televizním vysíláním s H.265/HEVC, tak s H.264, což možná ocení diváci v příhraničí.