Jarní úklid ve smlouvách SVJ

Jaro zaklepalo na naše okna a v každém z nás se po dlouhé zimě s minimem sluníčka probouzí touha si kolem sebe uklidit a začít plánovat, kam vyrazím na víkendy, kam v létě, ale taky kde na to ušetřím.

Podobný úklid je čas od času potřeba provést i v našich SVJ či BD. Nemyslíme tím ovšem úklid kolem popelnic či vyklizení kočárkárny. Zaměřte se na úklid a revize stávajících smluv a služeb, díky kterým může celý dům značně ušetřit, a hodí se i zkontrolovat, zda platíte to, co skutečně potřebujete.

Jaké smlouvy mohou přinést úsporu

Otevřete smlouvy, které tak nějak fungují a tak nějak se za ně platí pořád stejně  nebo i více díky inflačním doložkám dodavatelů. V koloběhu kolem SVJ si často nikdo ani neuvědomí, že se za dobu fungování domu spousta věcí změnila, a že kdybychom znovu stáli na začátku, spoustu služeb bychom si zajistili v lepší kvalitě za stejnou nebo dokonce i výrazně nižší cenu.

Myslíte si, že třeba s dodávkou služeb jako je teplo a voda stejně nic nezměníte? Omyl! Nemusíte hned měnit dodavatele, u těchto služeb to mnohdy ani nejde, ale zkuste si vyjednat lepší podmínky. Máte například u domu zeleň a používáte vodu k zalévání? Víte, že pokud máte takovou vodu podružně měřenou, nemusíte platit stočné? Lepší cenu lze vyjednat i u tepla, a to správným nastavením fixní a variabilní složky plateb. Nevíte-li si rady, obraťte se na svého správce, s vyjednáváním vám pomůže právě on.

Nezapomeňte ani na smlouvy k dodávce elektřiny a k pojištění. Právě pravidelné přetendrování těchto smluv je udrží aktuální a dokáže ušetřit slušné peníze.

Opomíjenou smlouvou bývá ta s úklidovou firmou. Také u vás uklízí dávno sjednaná firma a jediné, co se mění, jsou tváře dam na úklid, které často ani nemohou najít úklidovou místnost? Zkuste se nebát svěřit úklid někomu z domu či blízkého okolí. Taková mladší důchodkyně či maminka na mateřské si podobného přivýdělku budou vážit a SVJ navíc ušetří za DPH.

Stejné je to i s údržbou domu. Platíte někomu fixní částku za prohlídku domu 2x v týdnu, ale nemáte vlastně řádnou kontrolu, zda sjednaný technik vůbec prohlídku dělá? Nebojte se najít šikovného řemeslníka v okolí, který takto pracuje třeba pro sousední domy a v případě potřeby je hned po ruce.

Ptejte se a srovnávejte

Jak řešíte, když potřebujete v domě nějakou větší investici – vymalovat nebo opravit zvonky či rozšířit STA? Spoléháte se na to, koho vám „dohodí kámoš předsedy výboru”? Neděláte dobře. Zkuste se poohlédnou po takových službách prostřednictvím specializovaných webů, kde nejen, že dostanete více nabídek na svoji poptávku ke srovnání a výběru, ale najdete zde i hodnocení od jiných SVJ, takže reálně jejich spokojenost či výtky.

Základem zdravého fungování SVJ je vždy volba dobrého správce. Ten vám i na základě svých zkušeností poradí, zda za služby, které jdou mimo jeho správu, neplatíte zbytečně moc. Některá menší SVJ si svůj dům řídí stále svépomocí, a když vše šlape, není důvod to měnit. Pro větší SVJ je však nutností přenechat hlavně administrativní, ekonomickou a právní správu odborníkům. Máte smluvně zajištěného správce? Jste s jeho prací spokojení? Víte, kolik vás měsíčně správa stojí?

Duben je doba, kdy dostáváte do svých schránek vyúčtování služeb za uplynulý rok. Mrkněte se, kolik jste správci za uplynulý rok zaplatili. Pokud se částka za správu vyšplhala přes 200 Kč za byt za měsíc, měl by to být pro vás varovný signál, že i to lze změnit. Od dob správců s klotovými rukávy a úředními hodinami v nevlídných kancelářích uplynula dlouhá doba. Přesto i dnes takové správce najdete, zejména ve velkých správních bytových družstvech, kde se jakoby zastavil čas. V dnešní online době už můžete za cenu výrazně nižší, než je 200 Kč měsíčně za bytovou jednotku, mít služby správce, které si můžete kontrolovat pohodlně odkudkoliv díky online klientským zónám.

Pořádek by měl začít od výboru

Péče o SVJ je řehole, která není doceněná penězi ani uznáním sousedů a odpovědnému vlastníkovi zabere i pár hodin týdně. Nemějte tedy obavy nebo stud, přenést alespoň část úkolů na někoho jiného. S bezproblémovým chodem domu vám může pomoci dobře vybraný a prověřený správce, a pokud se prací ve výboru SVJ cítíte už unaveni a nenašli jste v domě nikoho, kdo se by práce pro dům ujal, zkuste jít cestou jako stovky jiných domů a zvolte si do statutárního orgánu profesionála. Takový člověk může být pouze členem výboru a pomoci s řešením ekonomiky a právních a smluvních záležitostí, nebo může odpovědnost za chod SVJ převzít úplně. V takovém případě ale SVJ musí upravit své stanovy a jako statutární orgán v nich určit Profesionálního předsedu.
Pokud zkusíte takový „úklid“ ve smlouvách vašeho SVJ udělat ještě letos, můžete příští rok touto dobou nalézt ve své schránce vyúčtování služeb s příjemně nižšími náklady.