NEJ mezi „kabáty“ bytových domů…

Jak má vlastně vypadat pořádná fasáda? Rozhodně ne jako papoušek. Pro takové odstrašující příklady netřeba chodit daleko, ať už jde o domy bytové nebo rodinné. Z té první kategorie si ukážeme naopak doslova dechberoucí tuzemské příklady. Kochejte se.

Vybírali jsme z projektů přihlášených do soutěže Česká cena za architekturu, což je soutěžní přehlídka, jejímž vyhlašovatelem je Česká komora architektů. Co je záměrem ČSA? „Je to propagace kvalitních výsledků práce etablovaných i začínajících architektů směrem k veřejnosti, a to nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu,“ říká Tereza Zemanová z České komory architektů. 

Jak známo, fasáda plní nejen ochrannou funkci, ale také reprezentativní. Nezapomeňte, že sousedé se mohou zejména kvůli barvě, která koliduje s okolní zástavbou spravedlivě rozzlobit. Proto nedoporučujeme křiklavé odstíny. Volte raději tlumenější a světlé barvy. Kdo v České republice určuje trendy? Pojďme se podívat na tři bytovky, které jsou chloubou našich měst.

BYTOVÝ DŮM PRACHNEROVA

(Kancelář A.LT ARCHITEKTI)

Výrazným prvkem fasády bytového domu v pražských Košířích je robustní, monumentální rastr s lodžiemi. Jedná se o monolit z pohledového betonu, předsazený před vnitřní „teplou fasádu“. Vytváří se tak efekt hluboké fasády jakéhosi „lešení“, opakující se na všech uličních frontách. Rigidnost rastru narušují posuvné stínící panely ve stejném odstínu jako betonová konstrukce a spolu s ní posilují plasticitu fasády. Fasáda je navržena v monochromatických odstínech přírodního betonu v kombinaci s šedým perforovaným plechem.

7 RUZYNĚ APARTMENTS

(Kancelář: Ateliér Daďa Architekti)

Objekt v Praze 6 obsahuje celkem 7 bytů. Jeho výrazná hmotová kompozice je založena na vodorovném posunu objemů denních částí bytů v rámci jednotlivých podlaží. Tím vznikají mezi jednotlivými objemy pobytové terasy a lodžie. V podzemním podlaží je hromadná garáž pro 7 osobních automobilů, 6 sklepních kójí, úklidová komora, kotelna a 1 apartmán. V nadzemní části je 6 bytových jednotek s lodžií. Konstrukčně je objekt navržen jako železobetonový monolit, okna jsou hliníková s předsazenou montáží, fasády jsou zatepleny minerální vlnou, omítka je dvouvrstvá, broušená.

BYTOVÝ DŮM NA SYLVÁNU V PLZNI

(Kancelář: PRO-STORY)

Bytový dům stojí na hranici posledních panelových domů a nižší, porevoluční výstavby. Soubor je tvořený L domem a věží. Výraz domu není založený na barevném řešení, ale na pravidelném rastru jednoduchých prvků a oken. Jedná se o reakci na barevné sídliště. Právě novodobá barevnost dosáhla v poslední době na sídlištích nevídaných rozměrů. Zadáním bylo navrhnout dům s velmi nízkým rozpočtem. Snahou na tomto domě bylo ukázat, že jde dosáhnout silného architektonického výrazu s použitím levných prvků. Tím pro nás byly prefabrikované balkony a vlnité průsvitné desky na lodžiích. 

foto: ČCA