Stavebně-technické problémy novostaveb. Umíte si poradit?

Pořízení bytu v novostavbě láká svou bezproblémovostí – moderní dispozice, skutečně užitná terasa a třeba i parkování v podzemní garáži. Z prvotního štěstí ale můžete rychle vystřízlivět. Stavebně-technické problémy novostaveb trýzní spoustu nově vzniklých SVJ. Jak nedostatky odhalit a jak jednat s developerem o nápravě?

Nový dům je třeba pozorovat. I když vše na první pohled vypadá, že funguje, je třeba si všímat veškerých detailů. Po nastěhování většiny vlastníků začíná konstrukce pracovat díky působení hmotnosti a pohybu v domě. V momentě, kdy není něco v pořádku, se mohou začít projevovat první závady.

Odborník radí: Do 2 let od převzetí

Jako laici bohužel příliš nepoznáme, která závada souvisí s technickým problémem domu či jak moc je vážná. Všimneme si mokrého fleku na stropě, popraskané dlažby nebo plísně na oknech. Bude v nás ale pochybnost, zda jde o chybu developera a zda máme nárok na reklamaci. Často ano. Co ale závady, které nejsou ihned vidět?

„V novostavbách je třeba hlídat obálku budovy, kontrolovat, zda na ní nejsou viditelné praskliny, všímat si střechy, oplechování i atiky,“ vypočítává Václav Pelcl ze společnosti Comfort Space. „Většina problémů začíná na střeše, která pracuje nejvíc. Pokud je špatně udělaná hydroizolace, voda konstrukci postupně naruší tak, že za dvě tři zimy začne do domu zatýkat.“

Celý článek najdete v magazínu Výbor 6/2015. Stáhněte si ho zdarma zde.