Zdroje jsou, nyní se čeká na projekty

Za první měsíc nové etapy programu Nová zelená úsporám přijal Statní fond životního prostředí již přes 1400 žádostí, za tři měsíce jich již přibylo na 7500. Mnohem rychleji ale zareagovali majitelé rodinných domů. Ze strany bytových domů totiž přišla pouze malá část žádostí. Ke konci ledna 2022 konkrétně 88 projektů.

Vedoucí komunikace fondu Lucie Früblingová očekává, že u bytových domů je hlavní vlna zájmu teprve čeká. Jde totiž podle ní často o náročnější projekty než u rodinných domů a celková příprava projektu včetně schválení ze strany vlastníků či nájemníků je tak mnohem delší. Lucie Früblingová však připomíná, že v rámci programu je možné proplatit již uskutečněné investice, pokud došlo k úhradě způsobilých výdajů během roku 2021.

Na rozdíl od předchozí výzvy, kdy mohly využít finanční příspěvek pouze bytové domy z Prahy, mohou o dotace žádat od 12. října 2021 majitelé bytových domů z celé republiky. Program v předchozích letech podpořil 789 pražských bytových domů v celkové sumě 689 milionů Kč. V rámci nové etapy je pro bytové domy připraveno 5 miliard korun, které bude možné využít až do poloviny roku 2025. I když se následně počítá s dalším pokračováním programu.

V závislosti na energetické úspoře je možné získat až 50% z celkových způsobilých výdajů. A pro bytové domy program nabízí poměrně dost možností, jak uspořit investiční prostředky a následně i peníze za provoz. Jde například o zateplení fasády, střechy, stropů nebo výměny oken a dveří či solární termické a fotovoltaické systémy. Nabízí se také možnost výměny neekologických zdrojů tepla za tepelná čerpadla, kotle či lokální zdroje na biomasu. A podporu je možné čerpat rovněž na výsadbu stromů u bytových domů nebo na projektovou přípravu. „V minulosti byl největší zájem o finanční podporu na zateplení budovy a výměny oken a dveří,“ uvedla Früblingová. V souvislosti s přísnějšími pravidly pro fungování kotlů se očekává hodně zájemců o dotace na výměnu zdroje tepla.

Zajímavou příležitost v době zvyšování cen energií v sobě skrývá podpora fotovoltaiky. Služba Domy sobě, která má zkušenosti s instalacemi fotovoltaiky na bytových domech již z minulých let, na svých webových stránkách ukazuje, že lze díky panelům na střeše ušetřit 25 až 35 procent energie. Návratnost investice po započtení dotací pak klesala i výrazně pod deset let. Návratnost investice by měla u nových instalací vycházet podle jejího zástupce Marka Falťana ještě lépe. „Zatímco ceny energií jdou nahoru, dotační program nabízí větší možnosti, než tomu bylo dříve. Což se obojí na zkrácení návratnosti projeví,“ řekl pro Výbor. Podle jeho slov nabízeli svoji službu bytovým domům od 12 bytových jednotek. „Čím je větší dům, tím větších úspor jde dosáhnout,“ dodal Falťan. Rovněž ředitel pro nekomunitní služby ČEZ Prodej Petr Ouška hovoří o poklesu návratnosti investice do fotovoltaiky až na úroveň pěti až šesti let. Podle něj se tato skutečnost odráží na výrazně zvýšeném zájmu ze strany investorů.