Můžeme navýšit schválenou částku na rekonstrukci per rollam?

Na shromáždění jsme si schválili rekonstrukci elektroinstalace společných prostor ve výši 1 250 000 Kč. Po zpracování projektu jsme se ale dostali k částce 1 600 000 Kč, což je navýšení ceny v neschválené výši. Předpokládám, že naší povinností, tedy výboru SVJ, je svolat shromáždění a znovu schválit provedení rekonstrukce v nové potřebné výši. Nebo je možné navýšení schválit per rollam, tedy jednotlivé vlastníky obejít a získat jejich písemný souhlas s vyšší cenou? Dotaz: Jana Štvrtňová

MGR. JAN BAUER, PRÁVNÍ ANALYTIK KLUSÁK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ – LAW FIRM

V případě, že shromáždění v souladu s § 1208 písm. f) bodu 7 občanského zákoníku rozhodne o rekonstrukci společných částí domu v maximální částce 1 250 000 Kč, jsem toho názoru, že pokud mají dle projektu a rozpočtu skutečné náklady tuto částku přesahovat o 350 000 Kč je nezbytné, aby shromáždění odsouhlasilo navýšení nákladů a znovu rozhodlo o rekonstrukci společných částí domu za částku 1 600 000,- Kč.

Rozhodují stanovy

V případě, že stanovy daného společenství vlastníků umožňují, aby o rekonstrukci společných částí domu bylo rozhodování formou per rollam, je samozřejmě takový postup možný. Pokud tento postup stanovy nepřipouštějí, nezbude než svolat k tomuto rozhodnutí zasedání shromáždění. Rozhodující je tedy úprava ve stanovách.

Více právních rad, návodů a užitečných informací pro SVJ si přečtete v tištěném magazínu Výbor. Předplaťte si ho už nyní a my vám ho budeme pravidelně posílat přimo do vaší schránky.

Objednat předplatné