Usnadněte si cestu ke spolehlivému výtahu. 5 tipů pro hladký průběh modernizace

Nechcete už investovat stále vyšší částky do oprav dosluhujícího výtahu, ale jeho modernizaci přesto odkládáte v obavách z možných komplikací? Pak pro vás máme praxí prověřené rady, které jsme připravili ve spolupráci s firmou Schindler CZ.  Zjistíte například, že značnou část administrativy za vás může zajistit dodavatel a že krátkodobé neplánované odstávky stárnoucího výtahu zpravidla v součtu předčí dobu, po kterou je mimo provoz během modernizace.

1. Rozhodněte se ve správnou chvíli
Stejně jako u jiných zařízení je i u výtahu dobré rozpoznat stav, kdy je modernizace vhodná a zároveň výhodná.  Projevy signalizující, že drobná oprava nestačí, přitom bývají jasné. Patří k nim opakovaně nepojízdný výtah, stále častější nutnost oprav nebo vyšší náklady na odstraňování rizik zjištěných při inspekční prohlídce. Známky výrazného provozního opotřebení se mohou projevit i vyšší hlučností. „Vhodným řešením pak bývá částečná modernizace nebo kompletní výměna výtahu. Při rozhodování mezi těmito variantami zvažte především míru, v níž potřebujete zvýšit bezpečnost a komfort, minimalizovat poruchovost a hlučnost, vylepšit technickou úroveň zařízení a snížit energetickou náročnost,“ radí Ing. Martin Starý, který ve společnosti Schindler CZ pracuje jako obchodní manažer zaměřený na modernizace. „Při částečné modernizaci se nemění základní parametry výtahu a nezasahuje-li se do nosných konstrukcí budovy, není ani zapotřebí stavební povolení. Práce v domě trvají dva a více týdnů podle rozsahu. U kompletní výměny je zapotřebí stavební povolení a práce si vyžádají zhruba čtyři a více týdnů, “ upřesňuje Martin Starý.

2. Odborníka přizvěte hned na začátku
V případě větší investice je u bytového domu nutné, aby vlastníci odsouhlasili záměr, definovali rozsah a stanovili skupinu osob, která povede výběrové řízení. Již v této fázi je dobré požádat o konzultaci servisní organizaci nebo nezávislého konzultanta, například soudního znalce. Pomůže vám definovat priority, funkce a parametry výtahu, které jsou důležitým kritériem při výběru.

3. Nepodceňujte detaily
Ve výběrovém řízení posuzujte výhodnost nabídky jako celku. Nejnižší nabízená cena nemusí být nejlepší volbou. Ověřte si, co je v ní zahrnuté, a dbejte na to, aby podmínky z vybrané nabídky byly bez dalších výjimek zanesené do smlouvy. „Vyžádejte si kvalifikační předpoklady dodavatele a kopie pojistných smluv, které pokryjí případné škody jím způsobené. Jasně specifikujte také požadované záruční i platební podmínky a termín realizace. Nepodceňujte ani záruční a pozáruční servis výtahů. Budoucí dodavatel by měl mít širokou servisní síť a také nonstop dispečink, aby byl schopný rychle reagovat. Rozhodující je i dostupnost náhradních dílů a stabilita firmy, protože životnost výtahu překračuje dvacet let,“ doplňuje Ing. Jiří Hoffman, portfolio manažer ze společnosti Schindler CZ, která má s modernizacemi výtahů v bytových domech bohaté zkušenosti.

4. Usnadněte si život
Zajištění stavebního povolení, které je obvykle třeba pro kompletní výměnu výtahu, může trvat i více než 90 dní, protože před samotným podáním žádosti o něj musíte získat stanoviska všech dotčených orgánů. Stavební řízení končí v podstatě až kolaudací. „Vyřízení formálních náležitostí bývá pro zákazníky velkou zátěží. Proto by jim profesionální firma měla nabídnout tzv. řešení na klíč, tedy včetně vyřízení potřebných povolení. U naší společnosti je to samozřejmostí,“ říká za Schindler CZ Martin Starý.

5. Využijte nejnovějších možností
Modernizaci významně usnadní nové technologie. Díky nim se výtahy kupříkladu dokážou mnohem lépe přizpůsobit i stísněným podmínkám ve starších domech. To je jednou z předností nové modulární platformy výtahů Schindler, která umožňuje optimálně využít možnosti stávající šachty. Vzhledem k úspoře prostoru pro technické vybavení poskytuje více pohodlí cestujícím, což ocení nejen rodiny s kočárkem.

Výtahy jsou zároveň připraveny využít nejnovějších možností spojených s digitalizací. Ty přinášejí zákazníkům celou řadu výhod. Patří k nim takzvaná prediktivní údržba, díky níž lze potenciální technické problémy řešit ještě dříve, než ovlivní chod zařízení. Tím se značně minimalizuje počet neplánovaných odstávek, tedy situací, kdy je výtah náhle mimo provoz. Výtahy jsou prostřednictvím vzdáleného monitoringu pod neustálým dohledem odborníků, což umožňuje například rychlejší a efektivnější správu zařízení. Výsledkem služeb založených na digitalizaci bývá i úspora nákladů, protože také v případě výtahů platí, že je prevence levnější než řešení již vzniklých problémů. Novinky založené na digitalizaci mohou jít i jiným směrem. . Aktuálně nabízí í Schindler službu ElevateMe, která umožňuje ovládat výtah pomocí mobilního telefonu.

Představujeme: Společnost Schindler CZ
Hledáte spolehlivého partnera pro servis a modernizaci výtahů? Společnost Schindler CZ, a. s. je největší tuzemskou servisní firmou v oboru. Zákazníkům přináší jak zkušenosti plynoucí z více než 140leté tradice značky, tak nejmodernější technologie. V terénu má více než 150 servisních techniků, a tak může zajistit rychlý dojezd. Samozřejmostí je nonstop dispečink s proškolenými operátory, kteří jsou připraveni kdykoliv reagovat na požadavky zákazníků. Při modernizaci vás provede celým procesem, připraví řešení na klíč a pomůže s vyřízením velké části administrativy. Zvažujete-li modernizaci nebo výměnu výtahu a potřebujete více informací, navštivte sekci Modernizace na www.schindler-cz.cz.
Na těchto stránkách najdete i kontakty na pobočku ve vaší oblasti, kde si můžete sjednat nezávaznou konzultaci.