5x o průkazu energetické náročnosti

Odborný konzultant redakce Luděk Lošťák zodpovídá vaše dotazy na průkaz energetické náročnosti.

1) Vlastník bytu po našem SVJ požaduje energetický štítek. Máme povinnost jej nechat zpracovat?

V první řadě se jedná o průkaz energetické náročnosti, někdy označovaný jako průkaz či štítek. Letos 1. července 2015 došlo k významné legislativní změně zákona 406/2000 Sb., o hospodaření energií. V něm se uvádí, že SVJ či vlastník bytového domu je povinen na své náklady nechat vypracovat průkaz (PENB), pokud je k tomu vyzván jakýmkoliv vlastníkem bytové jednotky za účelem prodeje či pronájmu bytu. Na toto téma bylo vzneseno několik dotazů na Státní energetickou inspekci a zde jsme byli jednoznačně informováni, že jakmile dojde k takové výzvě, je vlastník budovy povinen tento PENB nechat obratem vypracovat. Zanedbání této věci může skončit až uložením pokuty ve výši 200 000 Kč a tak jako tak následným zpracováním PENB.

2) Kdo může průkaz energetické náročnosti vypracovat?

Průkaz (PENB) může vypracovat pouze autorizovaná osoba s licencí od MPO na zpracování PENB. Jedná se o energetické specialisty.

3) Jaká je cena obvyklá za zpracování průkazu?

Ceny mohou být různé. Především se liší z hlediska podkladů, které má či nemá vlastník k samotnému zpracování k dispozici. Je třeba si zejména dávat pozor na zpracovatele, kteří na trhu vypracovávají PENB až podezřele levně. Myšleno v cenových hladinách za 3 000 až 5 000 Kč. Kvalitní PENB, který bude pro SVJ i platný pro dalších 10 let, je v průměru ceny zhotovován od 9 000 až 15 000 Kč. Velkou roli zde budou hrát právě podklady k samotnému zpracování.

4) Jak mohu poznat, že PENB není zpracován kvalitně?

Běžný spotřebitel to zřejmě na první pohled nepozná. Nicméně je důležité při samotném poptávání cen na trhu vyžadovat od dodavatelů kromě ceny i popis samotného postupu, jak budou případně PENB připravovat. Mnozí dodavatelé na samotné nemovitosti ani nejezdí, nezaměřují je, a pak tedy PENB nemůže být ani po stránce zpracování v pořádku. Dále je třeba požadovat náhled na zákonné pojištění odpovědnosti za vznik škody. Opět každý zpracovatel má povinnost toto pojištění předložit a mít je platné pro výkon své činnosti. Pouze prevencí a vhodným výběrem dodavatele na základě referencí, způsobu vystupování a poskytnutých garancí lze získat relevantní a kvalitně zpracování PENB.

5) Je PENB k něčemu dobrý, nebo je to jen legislativní nesmysl?

Průkaz (PENB) je technický dokument zpracovaný podle vyhlášky 78/2013, který koresponduje s technickým řešením obálky budovy, tedy tepelnými prostupy, ztrátami a celkovým výkazem všech potřebných energií na provoz nemovitosti. Vedle toho uvádí zcela přesné výkazy veškerých rozměrů obálky budovy a jednotlivých konstrukcí, které je možné případně posuzovat samostatně a určit tak i míru případné revitalizace ve spojení se zateplováním. PENB je také vyžadovaným dokumentem pro stavební povolení a dotace na zateplení či revitalizaci, které se mimo jiné chystají od začátku roku 2016 pro všechny bytové domy v ČR od MŽP.

Nevíte si s průkazem energetické náročnosti rady? Hledáte, kdo spolehlivý vám ho může vystavit? Pomůžeme vám.  Vyplňte kontaktní formulář a naše partnerská kancelář se s vámi spojí pro další postup.