Nejste spokojeni se správcem? Změňte ho!

Jeden dům a mnoho vlastníků jednotek. Každý má ke svému majetku jiný vztah, každý jinak vnímá nutnost a způsob péče o společné části. Tady obvykle začínají neshody na téma finance, kompetence výboru nebo fungování správní firmy.

Změna správce v SVJ je snadnější, než si myslíte

Získat kvalitní správní firmu je doslova terno. Mezi SVJ, zastupovaným výborem, a správní firmou je téměř manželský vztah: řeší se peníze, způsob komunikace, opravy a renovace bydlení, pomoc a podpora, důvěra a dodržování předem stanovených pravidel, ať už nastavených soukromě nebo legislativou. Pokud má takový vztah klapat, je zapotřebí dobrého partnera. Pravdou samozřejmě je, že každý se spokojí s něčím jiným.

Nastavte si vlastní pravidla

Přijde-li vám přirovnání k manželství moc osobní, zkuste si představit svůj vztah třeba k lékaři. Svěřili byste se do rukou někoho, komu plně nedůvěřujete? Mávli byste rukou nad nedostatky lékaře, který vás má operovat? Nechali byste si vytrhnout zub od zubaře, který používá 20 let staré metody? A ještě jim za to zaplatili?

Bytové právo a právo bytového spoluvlastnictví je momentálně nejdynamičtěji se rozvíjející právní oblast v rámci českých zákonných norem. Není se čemu divit. Zásadní mírou do rozvoje zasáhl nový občanský zákoník, GDPR, občanský soudní řád a zákony katastrální a insolvenční. A na judikatury příslušných zákonů ještě čekáme.

Ctění právních norem a pochopení příslušných zákonů a novel je tak pro správu bytových domů naprosto základní požadavek. Každý vlastník by si měl uvědomit, že nevlastní jen svůj byt, ale i příslušnou část společných prostor. Že vlastnictví bytu ho zavazuje k péči o střechu, výtah, výmalbu na chodbě nebo domovní zvonky podobně, jako by tomu bylo v rodinném domě, ale s ne/výhodou spoluvlastníků jak při rozhodovacích pravomocech, tak finančním vydání.

Bytové spoluvlastnictví tak má své výhody i nevýhody a s těmi je třeba do něj vstupovat. Aby vše běželo hladce, dům vzkvétal a hodnota bytu stoupala v bezvadně fungujícím SVJ, přichází na řadu správcovská firma.

Správa = smluvní vztahy

Vše začíná a končí u smluv. Co je psáno, to je dáno, a dvojnásob to platí v případě problému. Dobře nastavené smluvní vztahy s prověřenými dodavateli jsou tedy základ. Možná máte štěstí a ve vašem výboru máte po jednom právníkovi, stavaři a ekonomovi, kteří mají na správu domu čas a plně se mu věnují. A nebo jste všichni vytížení vlastní prací, volný čas raději věnujete rodině než studiu aktuálních zákonů a pozici výboru vnímáte víc jako kontrolní a komunikační s tím, že odbornou administrativu logicky svěříte odborníkovi – správci. Nač se amatérsky lopotit se smlouvami, s neplatiči, řešit problémy s dodavateli, s úřady, být zavaleni doklady, čísly a paragrafy. Věnujte potřebnou energii výběru takového správce, který má odborné znalosti na takové výši, aby si zasloužil vaši důvěru.

Najděte si správce, který bude dělat to, za co ho platíte správně, profesionálně, včas a podle posledních zákonných norem. Který vás nevystaví potížím jen proto, že něco neví, nebo že něco nedělá, protože to nedělal doposavad, tak proč by měl začínat s nějakými inovacemi. Zvolte si správce, který vás povede k rozvoji a sám bude vědět, co jsou jeho povinnosti. Který nebude diktátorem, ale bude vám ku pomoci.

Správa od advokátů – nebude to drahé?

Logicky směřujeme ke správě SVJ advokáty.  Doba je zkrátka taková. Správně nastavené smlouvy a smluvní vztahy ušetří peníze a případné dohady všem v domě.  Advokáti při změně správcovské firmy dosavadní smlouvy prověří a nastaví. Díky správcovství advokáty specialisty na SVJ a BD se vyhnete drahým a vleklým sporům, kde se náklady na právní zastoupení mohou vyšplhat do astronomických výšek. Správci – advokáti vás budou také zastupovat v jednání s úřady, a co si budeme povídat, tohle by se kolikrát hodilo i v občanském životě. Budete mít zaručeno, že vše bude děláno dle aktuálních právních norem, žádné zastaralé postupy a neznalost nových povinností či výhod pro SVJ.

Přemýšlíte-li o změně správce, zkuste se podívat na nabídku správy SVJ od advokátů Paragrafs. Kromě zmíněných výhod si můžete navolit i ekonomickou správu, účetnictví a samozřejmě technickou správu.

Už z podstaty advokátní práce můžete očekávat korektní práci s jasnými a průhledně nastavenými postupy, aby výbor nebo předsedu nemohl někdo obvinit z nekalostí. Cílem Paragrafs v jimi spravovaných domech je dosažení toho, aby členové, kteří si řádně plní své povinnosti vůči SVJ, měli v domě bezstarostné bydlení a nemuseli doplácet na vlastníky, kterým je chod a stav domu, potažmo hodnota bytu na trhu, úplně ukradený. Dlouhodobý vztah může být založený jen a pouze na korektním jednání, toto by neměl být žádný nadstandard, ale základ všech smluvních vztahů. I proto správa od advokátů Paragrafs nevyčnívá cenou, ale pojetím správní činnosti. Podívejte se sami na Paragrafs.cz, co vše nad rámec obvyklých úkonů můžete získat.

Změnit správce můžete kdykoliv

Změna správce je možná i v průběhu účetního období – v případě nespokojenosti se toho nebojte. Jediné, co bude od vás potřeba, je schválit změnu na shromáždění. Nový správce vám k tomu připraví veškeré podklady a konkrétně Paragrafs při podpisu smlouvy na 24 měsíců nabízí balíček zajímavých služeb zdarma.

Dnes už není ani překážkou, sáhnout po správcovské firmě z jiného města, než kde stojí váš dům. Neznamená to ani více náklady při technických problémech nebo delší čekací dobu na pohotovostní službu. Neznamená to pro vás žádné, skutečně žádné omezení nebo složitější komunikaci. Změnit správcovskou firmu je dnes tak snadné, jako změnit telefonního operátora. Zeptejte se v Paragrafs, uvidíte sami.

Položte si na jednu misku vah nespokojenost se stávajícím správcem, na druhou profesionální správcovství od advokátů s nulovým zatížením při změně. Dopřejte svému domu spokojenost, klid, profesionalitu a jistotu správy domu dle aktuálních právních norem. Chcete si být přeci jistí, že vlastníte byt v domě, který je bezproblémový a jeho hodnota na trhu neklesne.

 

ČTĚTE TAKÉ: Co dělat, když v domě chybí předseda a nebo výbor